Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Слобідська, 1

квитки онлайн


Краєзнавчий відділ музею

Відділ історії краю

Складається з кількох розділів, які починаються археологією краю. Археологічні знахідки розкривають еволюцію первісної людини, починаючи з палеоліту і закінчуючи слов”янськими поселеннями. Карта розташування стоянок первісної людини дає уявлення про її розселеність на території краю. Цікаво виконана діорама всесвітньовідомої пізньопалеолітичної Пушкарівської стоянки.

Новгород-Сіверський відомий ще з часів Київської Русі. Перша літописна згадка в "Повчанні Володимира Мономаха” датується 1078 р. Але археологічні дослідження, проведені в 1979-80рр. інститутами археології АН СРСР та АН УРСР на дитинці та навколишніх вулицях, довели, що місто, як фортеця на Десні, засноване раніше, в кінці Х ст.. київським князем Володимиром Святославичем. Чисельні археологічні знахідки дають уяву про місто як центр удільного Сіверського князівства, яке існувало близько півтора століття. З Замкової гори ( дитинця міста), де розміщувався князівський двір,23 квітня 1185 року розпочав свій похід на половців кн. Ігор Святославович. Ця подія лягла в основу письмової пам’ятки давньоруської літератури "Слово о полку Ігоревім”.

Про подальшу історію краю, розвиток культури та освіти, архітектурний спадок Новгорода-Сіверського розповідають цікаві оригінальні речі, фотографії і документи. Тут жив і працював церковний і політичний діяч, засновник друкарні в Новгороді-Сіверському в 1671 р Л.Баранович, український письменник і церковний діяч І.Галятовський. На стендах вміщено фотографії випускників чоловічої гімназії К.Д.Ушинського – основоположника вітчизняної педагогіки, народовольця О.Д.Михайлова і винахідника М.І.Кибальчича, відомого археолога Д.Я.Самоквасова і першого ректора Київського університету М.О.Максимовича, педагога,. одного з перших біографів Т.Г.Шевченка М.К.Чалого і письменника П.Куліша. Цікавий стенд про театральні традиції міста.

Привертає увагу відвідувачів експозиція про події, які відбулися на Новгород-Сіверщині на поч.. ХХ ст., створення Центральної та місцевих рад і участь в них наших земляків. Фотографії і особисті речі розповідають про боротьбу з кайзерівськими окупантами в 1918 р., про створення партизанських загонів під командуванням Т.В.Черняка, М.В.Ромченка, В.Н.Боженко, Д.С.Коротченко. Про першу комуну ім..Ш Інтернаціонала, її організатора П.Т.Пися, першого механізатора М.І Раскота, про репресії і голодомор розповідають експонати інших стендів відділу. Понад 11 тис. наших земляків, з яких кожний другий загинув, воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, проявляючи мужність і героїзм. Понад 7 тис. нагороджено орденами і медалями, дев’ятьом землякам присвоєно звання Героїв Радянського Союзу. В експозиції розміщено фотографії земляків, особисті речі, документи, фронтові листи, нагороди, грамоти, подяки командування. Особливе місце відведено партизанському рухові в краї, діяльності підпільної групи Й.Г.Смолянського, котрі боролися з ворогом на окупованій території.

Цікаво виконана діорама визволення Новгорода-Сіверського, поруч з якою розміщено фотографії форсування Десни та воїнів-визволітелів, серед яких є фото і земляків, які визволяли рідний край.

Відділ народознавства

Про побут жителів краю, одяг, вишивку, знаряддя праці, інтер’єр селянської хати, традиції та звичаї розповідає експозиція "Український побут, одяг та вишивка”, де представлено хатні речі, зразки українського одягу, вишивки кінця ХІХ – поч. ХХ ст.

Відділ природи

Розташований в двох залах. Знайомить відвідувачів з фізико-географічною характеристикою краю, корисними копалинами, серед яких чільне місце займає крейда – „ біле золото” Новгород-Сіверщини. Товща крейдяного шару - 20-40 м, запаси високоякісної добірної крейди сягають 250 млн. тонн. Привертає увагу діорама „ Десна-красуня” з картою басейну Десни та муляжами риб, які водяться в річках та озерах краю. Діорама „ Чотири пори року” знайомить з характеристикою кожної пори року.

Велика діорама „ Полісся” знайомить з чарівною флорою і фауною краю. Тут розміщено опудала птахів і звірів, серед яких рідкісні, занесені до Червоної книги України - горностай,. бобер, ондатра, єнот, орел, пелікан та ін. Цікаво представлено практичне використання лісу зі зразками деревини, лікарських рослин, колекцією яєць птахів.

наверх