Відділ історії краю

 Складається з кількох розділів, які починаються археологією краю. Археологічні знахідки розкривають еволюцію первісної людини, починаючи з палеоліту і закінчуючи слов”янськими поселеннями. Карта розташування стоянок первісної людини дає уявлення про її розселеність на території краю. Цікаво виконана діорама всесвітньовідомої пізньопалеолітичної Пушкарівської стоянки.  

Новгород-Сіверський відомий ще з часів Київської Русі. Перша літописна згадка в "Повчанні Володимира Мономаха” датується 1078 р. Але археологічні дослідження, проведені в 1979-80рр. інститутами археології АН СРСР та АН УРСР на дитинці та навколишніх вулицях, довели, що місто, як фортеця на Десні, засноване раніше, в кінці Х ст.. київським князем Володимиром Святославичем. Чисельні археологічні знахідки дають уяву про місто як центр удільного Сіверського князівства, яке існувало близько півтора століття. З Замкової гори ( дитинця міста), де розміщувався князівський двір,23 квітня 1185 року розпочав свій похід на половців кн. Ігор Святославович. Ця подія лягла в основу письмової пам'ятки давньоруської літератури "Слово о полку Ігоревім”.

Про подальшу історію краю, розвиток культури та освіти, архітектурний спадок Новгорода-Сіверського розповідають цікаві оригінальні речі, фотографії і документи. Тут жив і працював церковний і політичний діяч, засновник друкарні в Новгороді-Сіверському в 1671 р Л.Баранович, український письменник і церковний діяч І.Галятовський. На стендах вміщено фотографії випускників чоловічої гімназії К.Д.Ушинського – основоположника вітчизняної педагогіки, народовольця О.Д.Михайлова і винахідника М.І.Кибальчича, відомого археолога Д.Я.Самоквасова і першого ректора Київського університету М.О.Максимовича, педагога,. одного з перших біографів Т.Г.Шевченка М.К.Чалого і письменника П.Куліша. Цікавий стенд про театральні традиції міста.

 Привертає увагу відвідувачів експозиція про події, які відбулися на Новгород-Сіверщині на поч.. ХХ ст., створення Центральної та місцевих рад і участь в них наших земляків. Фотографії і особисті речі розповідають про боротьбу з кайзерівськими окупантами в 1918 р., про створення партизанських загонів під командуванням Т.В.Черняка, М.В.Ромченка, В.Н.Боженко, Д.С.Коротченко. Про першу комуну ім..Ш Інтернаціонала, її організатора П.Т.Пися, першого механізатора М.І Раскота, про репресії і голодомор розповідають експонати інших стендів відділу. Понад 11 тис. наших земляків, з яких кожний другий загинув, воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, проявляючи мужність і героїзм. Понад 7 тис. нагороджено орденами і медалями, дев’ятьом землякам присвоєно звання Героїв Радянського Союзу. В експозиції розміщено фотографії земляків, особисті речі, документи, фронтові листи, нагороди, грамоти, подяки командування. Особливе місце відведено партизанському рухові в краї, діяльності підпільної групи Й.Г.Смолянського, котрі боролися з ворогом на окупованій території.

Цікаво виконана діорама визволення Новгорода-Сіверського, поруч з якою розміщено фотографії форсування Десни та воїнів-визволітелів, серед яких є фото і земляків, які визволяли рідний край.

 

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн