До Міжнародного Дня музеїв

 

     Понад тисячу років налічує історія княжого міста (засн. 989р.). Час мало змінив його історичне обличчя. Як і століття тому Новгород-Сіверський належить до дивом вцілілих куточків України.

    Та найбільшої слави місто здобуло завдяки пам’ятці давньоруської літератури – «Слово о полку Ігоревім». Одна із версій авторства якого безпосередньо пов’язана з Сіверським краєм.

      За переказом Новгород-Сіверський монастир виник близько 1033 року. Це показала низка археологічних досліджень, але археологи додають, що розквіт обителі припадає на ХІІ ст., завдяки князям Сіверським, що не жаліли коштів на його розбудову.

         Так довгий час проіснували старе місто і монастир. Основний комплекс споруд ХУІ-ХІХ ст. дійшов до сьогодення в досить задовільному стані.

         Роки революції, громадянської війни, перші кроки нової влади призвели до руйнації монастиря, наблизивши кінець існуванню братського життя обителі.

      Вперше питання про збереження та реставрацію архітектурного комплексу монастиря офіційно було порушено головою Чернігівського Губернського музею Шугаєвським. Це був перший офіційний документ, який поклав початок переходу монастирського комплексу з рук релігійної громади у світське управління. До закриття монастиря залишалося менше року.

         Офіційною датою закриття монастиря вважається 1918р., але ще до 1922р. тут було братське життя, доки останні монахи не були вигнані більшовиками.

      Будівлі монастиря руйнувались на очах, доки місцева культурна громадськість, за підтримки губернського музею у 1929р. домоглася створення на території монастиря історико-архітектурного заповідника. Це хоч трохи допомогло затримати його подальшу руйнацію. Почалася часткова реставрація.

        З початком Великої Вітчизняної війни на території монастиря було розміщено концтабір для військовополонених.

       У 1943р. під час артилерійського обстрілу міста зазнали пошкоджень та руйнувань майже всі будівлі колишньої обителі. Особливо постраждали Покої настоятеля та Ільїнська церква, залишки якої були розібрані в зв’язку з неможливістю реставрації .

      Протягом тривалого часу робилися неодноразові спроби реставрації комплексу. Але, тільки завдяки підтримці Президента України Леоніда Даниловича Кучми, після його відвідин монастиря у 1997р., почалася масштабна реставрація, що проходила в два етапи.

      На першому – було відновлено стіни та вежі. Відреставрований Спасо-Преображенський собор. Проведено благоустрій території. В 1999р. відродився чоловічий монастир. Пролунала молитва за Україну, Сіверську землю.

       Другий етап реставрації проходив з жовтня 2003 по червень 2004р.

     Створений у 1990р. на базі краєзнавчого музею та філіалу Чернігівського історико-архітектурного заповідника, історико-культурний музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім» довгий час знаходився у приміщенні Палатного корпусу з трапезною та Петропавлівською церквою. Мав тільки три експозиційні зали, що ніяк не давало змоги у повному обсязі розкрити наукову концепцію. Це стало можливим тільки у червні 2004 року, коли відреставровані Покої настоятеля були передані музею. Зараз експозиція налічує вісім залів: «Ввідний», «Вихід у похід. Плач Ярославни», «Битва. Полон, половці», «Новгород-Сіверське князівство», « Дослідники «Слова о полку Ігоревім», «Слово в образотворчому мистецтві», «Історія Спасо-Преображенського монастиря», «Етнографія Сіверщини».

       2014р. став ювілейний для нашого музею. У червні виповнюється 10 років, як ми перейшли до нового приміщення.

      За цей період співробітниками музею-заповідника проведена велика робота з популяризації та вивчення славнозвісного твору часів Київської Русі «Слово о полку Ігоревім», історії нашого краю, Спасо-Преображенського монастиря .

     Протягом 2008-2013рр. науковими співробітниками музею написано 47 рефератів з краєзнавства, «Слово о полку Ігоревім», народознавства. Досліджувалися наукові теми. Відкрито 43 виставки, до них розроблено ТЕПи. Підготовлено і надруковано 232 статей, 330 виступів на радіо, 196 на телебаченні. Розроблено нові турмаршрути :

                   1. Місцями козацької слави.

                   2. Шляхом князя Ігоря.

                   3. Н-Сіверський – с.Чайкине.

                   4. Стежками К.Д.Ушинського.

     Постійно підтримуються творчі зв’язки з дослідниками та перекладачами «Слова…»: Синюкою М., Тарасенком А., Подовим В., Смикодуб Н., Терлецьким В., Поляковим В., Ужанковим А., Сергійчук І., Мироненком А., Тимофеєвим В., Мильченком Є.;художниками: Ковтуном В., Карасем В., Оксаненком В., Бондаренком М., Половцем В.;археологами: Моцею О., Козаковим А., Коваленко В., Черненко О., Кедуном І..

       Видано ряд буклетів, збірників, путівників ( за спонсорські кошти Президентського фонду Леоніда Кучми та Асоціації Українських банків). За рахунок спецкоштів виготовлялась сувенірна продукція.

        За 5 років музей-заповідник відвідало 239,2 тис. екскурсантів для яких проведено 3942 екскурсії.

        Фонди музею поповнились 7138 одиницями зберігання. Наукова бібліотека – 137 і зараз нараховує 3249 примірників.

      Незважаючи на труднощі сьогодення музей продовжує виконувати свої професійні обов’язки усвідомлюючи важливу роль закладу у формуванні національної свідомості людини.

     Вже за 4 місяці 2014 року музей відвідало більш 4 тис. відвідувачів, проведено 49 екскурсій. Довідатись про новини музейного життя можна на сайті ( ns-slovo.org.ua).

         В річницю свята обірвалося життя нашого співробітника, головного хранителя фондів Віктора Івановича Халімана. Світла пам’ять.

 

 

                                                                             Директор музею М. М.Сугоняко

                                             Заступник директора

з наукової роботи   О.П.Радченко

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн