Новгород-Сіверський в поштовій листівці

DSC09381Поштову листівку або відкритий лист   вигадали в Європі у другій половині ХІХст. Один бік в неї призначався для адреси, інший безпосередньо для тексту листа. Відкриті листи не потребували конвертів, затрат на папір, та економили час. Але винахід прижився не відразу. Побоюючись допитливих очей багато приватних осіб, не кажучи вже про фірми уникали користуватися відкритими листами. Та переваги цієї форми були очевидні і потроху користувачі до неї звикли.

В 1870р. у Франції   з’явилася перша ілюстрована картка – прототип сучасної листівки, а вже через рік їх стали продавати поштові відділення багатьох європейських міст.

Виникає ціла галузь поліграфічної промисловості, створюються великі та дрібні фірми з виготовлення цієї друкованої продукції.

В якості ілюстрацій використовували   репродукції творів відомих художників та граверів; побутові картини, різноманітний одяг, види мальовничих місцевостей, типи різних професій, народностей та багато іншого.

Окрему групу представляють листівки з зображенням міст. Фонди музею-заповідника мають зо два десятки листівок, які ілюструють Новгород-Сіверський на початку ХХ століття.

Така листівка цікава не лише тим, що дає змогу уявити місто сто років тому, побачити його вулиці, будинки, архітектурні особливості часу, людей, а ще дає можливість для дослідження цілого періоду життя.

Листівку з зображенням власного міста надсилали знайомим. Подорожуючий мав можливість придбати її на пам’ять, або відіслати на ній «привіт» додому. Картки з видами були дуже популярні в курортних та туристичних містах світу.

Новгород-Сіверський курортом не був, але це не завадило місцевим «книгопродавцам» взяти на озброєння європейський винахід, та й собі замовляти поштові листівки для продажу. Серед власників «книжных и писчебумажных» магазинів, що торгували листівками відомі двоє: Д.Ліфшиц та Х.Бокримов. Вони ж були замовниками    у відомих на той час видавництв. Так, Д.Ліфшиц свої замовлення робив   у друкарні А.Фіалко, що знаходилась у Вільно. Листівки цього видавця позначені авторським знаком – літерами AFW у кружечку на нижньому куті зображення. Всі вони дуже гарної якості, яку не втратили протягом часу, деякі підмальовані (друкарській спосіб при якому на чорно-біле зображення додається колір).

Магазин Бокримова торгував листівками виготовленими  московським видавництвом фототипій «Шереръ, Набгольцъ и К°» у 1904р. Також для замовника друкувало якесь інше видавництво, на жаль картки не мають посилання на нього. Можна припустити , що Бокримов друкував їх у власній друкарні, або замовляв у новгород-сіверців – братів Котлярових, що володіли друкарнею на Базарній.

Автори цих фотографій невідомі. Серед фотографів у місті були А.Ассінг, А.Сандер, Л.Орлов та Гончаров. Та великі поліграфічні фірми мали своїх фотокореспондентів, тому ймовірно припустити, що деякі фото робили саме вони.

Достовірно відомо лише про одного новгород-сіверського фотомайстра. Це Анатолій Ассінг. Його ім’я вказано на листівках виготовлених акціонерним товариством Гранберг у Стокгольмі, видавець Ратнер. Виготовлені вони по різному: перші схожі на картки А.Фіалко, але не мають авторського знаку; другі – нібито вміщені в паспорту з овальним віконцем, внизу мають підпис.

Чи була видана хоч одна поштівка з виглядом Новгорода –Сіверського у буремні революційні часи та період становлення держави невідомо.

Історія міста продовжується вже на сторінках окупаційних карток часів Другої Світової війни. Німці пропонували своїм співвітчизникам відвідувати привабливі міста України. А спеціально для солдатів та офіцерів друкували набори листівок у коробці, щось на кшталт «дембельских альбомів». Такий набір мав карту шляху бойового підрозділу і понад 20 листівок. Картки в ньому не мали характерних рис, притаманних відкритому листу, але за способом друкування та розміром були звичайною листівкою. В наборі декілька було присвячено Новгороду-Сіверському. Самою цікавою, і такою, що заслуговує на особливу увагу, є картка з зображенням концтабору у монастирі. Фото зроблене зі сторони бокових воріт. На передньому плані з правого боку, біля огорожі з колючим дротом, стоїть німецький солдат, за огорожею – полонені. Зліва запряжений у віз кінь, виїжджає з монастирського двору. Біля Петропавлівської церкви підводи, люди. Внизу підпис німецькою «Монастир у Новгороді-Сіверському. Табір військовополонених». На сьогодні це перше і єдине зображення монастиря під час перебування в ньому концтабора. Зараз проводиться робота по встановленню видавництва, що друкувало ці листівки.

konz lager

У повоєнні часи відновлюється інфраструктура міста, міський парк, відкриваються два Будинки відпочинку, працює туристичне бюро. Новгород-Сіверський набуває привабливого вигляду, стає комфортним для літнього відпочинку.

На місто звертають увагу поважні українські видавництва. Так, у 1963 р. Київська фабрика масового фотодруку «Укррекламфільм» випускає серію чорно-білих поштівок з видами пам’яток міста, виконаних у фотографічний спосіб. Якщо взяти до уваги наскрізну нумерацію, то в серії мало бути не менше 13 примірників. Зараз відомі 8 карток, фото зроблені Ф.Гілевичем. Особливо цікавою серед них є зображення з бюстом Леніна на монастирському подвір’ї.

Видавницво «Мистецтво» друкує серію «Пам’ятні і заповідні місця України» куди потрапило фото Новгорода-Сіверського В.Школьного.

Трохи пізніше, вже в 70-х, для жителів міста та подорожуючих київське видавництво «Радянська Україна» друкує серію листівок з 5 штук. Фотографом вказаний С.Бєлозьоров – ймовірно кореспондент видавництва.

Таку продукцію друкували великими накладами. Так, наприклад, новгород-сіверські види мали від 5 до 35 тисяч примірників. Та не зважаючи на наклад, і подекуди не досконалу якість, зараз вони вже є історичною цінністю.

Востаннє Новгород-Сіверський на листівці з’являвся декілька років тому. На замовлення музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім» Менською друкарнею «Домінант» була виготовлена серія карток з архітектурними пам’ятками міста. Це був відкритий лист з розміткою, місцем для марки та логотипом музею. Поштівки цієї серії виготовлені на сучасному обладнанні, мають дуже гарну якість і привабливий, яскравий вигляд. Одночасно з вищезгаданими, музей отримав у подарунок іншу серію карток. На жаль спонсор цього накладу побажав залишитися невідомим, невідомими залишилися і всі дані щодо друку.

З’явившись як засіб спілкування листівка зараз виконує не тільки безпосереднє своє призначення, а і є предметом дослідження та колекціонування, створивши цілу науку про себе – філокартію.

У сучасному світі, з його Інтернетом та мобільним зв’язком поштівка дещо поступилася позиціями. Та не зважаючи на всі переваги сучасності вона завжди буде популярною серед туристів, колекціонерів та поціновувачів.

 IMG 20141229 0004      IMG 20141229 0007

 

бібліотекар музею

Наталія Коврижко

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн