До 20 річниці з дня смерті українського історика , філолога та дослідника "Слова о полку Ігоревім" Бориса Івановича Яценка

 

yatzenko

 Народився Борис Іванович 3 липня 1933 року в місті Ромни Сумської області в родині службовця. Дитинство минуло в Недригайлові. Згодом родина проживала у Вінниці, Гайсині - за місцем роботи батька .У Білій Церкві Київської області Б.Яценко закінчив середню школу і рік навчався у Львівському політехнічному інституті, але відчувши покликання до гуманітарних наук, залишив навчання і повернувся додому. В Білої Церкві він вступає до педінституту іноземних мов, який незабаром переводять до Горлівки Донецької області. Тут він здобув вищу освіту та одержав диплом з відзнакою за спеціальностями "англійська мова, українська мова та література"

   У 1958 р. він пройшов стажувальну мовну практику в Англії і Шотландії, вивчаючи систему освіти в цих країнах. Після закінчення інституту поїхав на роботу в Закарпаття де працював вчителем англійської мови . У різні роки Борис Іванович був нагороджений значками відмінника освіти України і СРСР. З початку 60-х років він займався історією релігії, видав книгу про діяльність сект на Закарпатті . Але згодом він вивчає становище України в системі російського капіталізму XVII - XX століть, цікавиться теорією нації. Ці його роботи були надруковані лише в 1993 - 1994 pp. у газеті "Новини Закарпаття". Наприкінці 60-х років Б. Яценко повністю зосереджується на вивченні Києво-руської (Староукраїнської) літератури. Предметом його досліджень стали "Слово о полку Ігоревім", "Слово Данила Заточеника", "Слово о погибелі Руської землі", "Велесова книга" а також давні письмена у знахідках археологів. Він написав велику роботу "Слово о полку Ігоревім як історичне джерело"(близько 400 сторінок машинопису),дослідження про підготовку першого видання "Слова" в 1792-1800 роках (понад 300 сторінок машинопису)

     Борис Іванович - активний учасник кількох Міжнародних і всеукраїнських наукових конференцій і конгресів. Опублікував понад 120 наукових праць в українських та зарубіжних виданнях . Його праці увійшли в п’ятитомну "Енциклопедію "Слова о полку Ігоревім"(С-Петербург,1995 рік). У 2000 році у видавництві імені Олени Телеги вийшла монографія "Слово о полку Ігоревім" та його доба" з перекладом на українську та англійську мови.  

         Понад трьох десятиліть Борис Яценко вивчав "Слово" в контексті Києво - руської доби, утверджував авторство українського народу щодо цієї пам’ятки .

     8 березня 2005 року Борис Іванович відійшов у вічність.

 

Темгеневська Світлана

науковий співробітник відділу фондів

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн