Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/admre181/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Warning: copy(http://www.ns-slovo.org.uaimages/statti/герб.jpeg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/admre181/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Notice: Undefined offset: 0 in /home/admre181/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 456

Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/admre181/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Warning: copy(http://www.ns-slovo.org.uaimages/statti/герб2.jpeg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/admre181/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Notice: Undefined offset: 0 in /home/admre181/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 456

Значок. Історія в дрібницях

cher hubІсторична наука має багато допоміжних дисциплін. Одна з них – фалеристика. Вона вивчає будь-які нагрудні знаки, від звичайного значка до ордену чи медалі. Так само називається і колекціонування таких предметів.

Моє знайомство з цією премудрістю розпочалося в роки безхмарного дитинства, коли всім без винятку «октябрятам», що радісно крокували країною Великого Жовтня, до шкільної форми належало мати такий атрибут – п’ятикутну зірку всередині якої портрет друга всіх дітей. Далі був піонерський «Будь Готов», а вже після нього, як вищий щабель – жаданий комсомольський.

Місцеві шкільні базари, зазвичай, торгували однотипними «зірками», а вже той школярик, кому пощастило мати значок іншого зразка викликав неабиякі заздрощі у однолітків.

Десь приблизно так і у середовищі колекціонерів – серійні знаки не користуються особливим попитом. Натомість, ті що мають невеликий наклад, іменні, номерні виготовлені з використанням складних технік дуже популярні серед знавців і зазвичай дорого коштують.

В безмежному просторі значків під силу зорієнтуватися хіба що спеціалісту. Тематика їх дуже різноманітна. На значках зображують види спорту, професій, міста, видатні події, пам’ятники, музеї, учбові заклади, автомобілі, літаки, кораблі, тварин, птахів, героїв мультфільмів, портрети діячів з різних галузей, і ще багато, чого не можна перелічити. За радянських часів   традиція значка набула особливого розмаху. Їх робили велику кількість з будь-якого приводу і навіть без нього.

Техніка виробництва також різна. Значки бувають пластикові, об’ємні ніби з лінзою, металеві травлені, штамповані або литі, іноді використовують декілька технік одразу. При виробництві металевих значків застосовують технологію нанесення кольорових, перламутрових та прозорих емалей і лаків або гальванічне покриття. Останнє – спосіб обробки, який додає естетичної привабливості виробу та зберігає високі декоративні властивості протягом тривалого часу.

До речі, над виготовленням такої дрібнички працює крім художника іноді ще й скульптор.

Формують колекції зазвичай за якоюсь тематикою: одному цікаві знаки футбольних клубів; другому всіляких товариств, як-то охорони природи або тверезості; третьому до душі значки міст; а четвертий взагалі збирає все, аби побільше.

Зібрання значків, яке я пропоную читачеві, присвячене нашому місту.

Першим таким є значок на якому зображено Миколаївську церкву. На блакитному фоні золотим контуром окреслено силует храму. Навколо по червоному напис: «Новгород-Сіверський. Миколаївська церква 18 ст.». Напис зроблено українською. На жаль немає інформації про місце його виготовлення та наклад. Не випадково саме ця архітектурна споруда була відмічена випуском подібного знаку. Миколаївська церква – перлина дерев’яного зодчества Чернігівщини ХУІІІ ст., що збереглась.

З 1980-х років Новгород-Сіверський починає активно готуватися до свого 1000-літнього ювілею. Ця історична подія   відзначалася на республіканському рівні у 1989р. Спеціально до святкування було випущено величезну кількість сувенірної та друкованої продукції: фотоальбом, збірку документів та матеріалів,   книгу «Новгрод-Сіверський. Місто десяти століть», прапорці, наклейки, брелки тощо. Окремою групою сувенірів була серія значків. Серед них «Тріумфальна арка», «Башня Спасо-Преображенського монастиря»   та значок-голка у вигляді щита на тлі якого напис «Новгороду-Северскому 1000 лет». А спеціально для поважних гостей, було зроблено значок «Почетный гость города» у вигляді медалі – колодки та щитоподібного підвісу.

Карбувалася серія у Москві, накладом 3000 штук. Була такою популярною, що довелося робити додатковий наклад, цього разу вже в Києві.

До 1000-літнього ювілею міста зроблено дві  настільні або пам’ятні медалі. Дизайн першої повторює малюнок значка-голки та «Почетного гостя». Вона однобічна, мідного кольору, має 6 см у   діаметрі.

Друга – срібляста, з одного боку стилізоване зображення монастиря та напис «1000 лет Новгороду-Северскому». З іншого – воїни в обладунках та «Слово о полку Игореве».

Значок присвячений будинку відпочинку «Десна» маловідомий для широкого загалу. У 1985р. за сприяння нашого земляка з Ленінграда було зроблено 5000 штук. Він круглий, посередині має напис «Дом отдыха Десна», у верхній частині старовинний човен з парусом, який пливе на фоні променів сонця. Значок виконано в багряно-золотавій палітрі. Його дарували відпочиваючим на згадку про Новгород-Сіверський.

Наступні три значки за розміром, формою та кольоровою гамою дуже схожі між собою. Зроблені вони у вигляді   герба міста, зверху мають напис: «Новгород-Северск». Перші два це безпосередньо герби, але виготовлені з різних матриць. Третій, що увійшов до серії «Міста Чернігівської губернії» у лівому верхньому куті має зображення орла –символ м. Чернігова. Коли та з якої нагоди вони були зроблені невідомо. Варта уваги назва міста на них, де замість «Северский» написано «Северск».

Дуже обмеженим накладом було видано нагрудний знак для учасників Перших наукових читань, які відбулися в музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім» у 1991р. Він має округлу форму, в центрі розгорнута книга «Слово о полку Ігоревім», палітурка її тримається на списі, в навершші якого червона хоругва.

В окремий розділ треба віднести значки випущені до мотозльоту «Княжий град», що вже 8 років поспіль проходить у Новгороді-Сіверському. В малюнку логотипу, який потім друкується на футболках, наклейках та значках обов’язково присутня та чи інша  пам’ятка нашого міста. Це основний принцип, що лежить в основі при підготовці сувенірної продукції зльоту. Зараз існує 7 значків об’єднаних цією темою. Дизайн і  техніка виробництва в них різна. На особливу увагу заслуговує значок 2012р. виконаний у вигляді ордену. Він хрестоподібний, нікельований, посередині, під лінзою, логотип зльоту, грані хреста покриті смарагдовими емалями. Наклад кожного виду невеликий – від 100 до 300 екземплярів, на що колекціонерам варто вже сьогодні звернути увагу.

В залежності від умов проведення, учасник отримує значок у подарунок, або купує за бажанням. Кількість таких знаків на жилеті у байкера дає уявлення про географію подорожей їх власника.

Нагрудні знаки, які зараз пропонують місцеві крамниці розраховані переважно на туристів. Це класичні сувенірні прикраси в виглядом архітектурних пам’яток міста. Відсоток їх у загальному асортименті туристичних товарів невеликий. Поясненням тому, мабуть є мода на різного роду магніти, що «наступають на п’яти» всім іншим сувенірам.

І наостанок: розвідку про значки Новгорода-Сіверського не можна вважати завершеною, бо за її межами залишилося, ймовірно, ще багато предметів, які чекають на розповідь та своє місце у колекції.

 

 

Наталія Коврижко

музейний бібліотекар

герб герб2 DSC05364 DSC09616 DSC09620 DSC09642 DSC09643 DSC09646 DSC09648         DSC09649

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн