Пам’яті вченого

Sharleman  29 квітня виповнюється 45 років від дня смерті доктора біологічних наук ,автора коментарів до "Слова о полку Ігоревім" Миколи Васильовича Шарлеманя.

         Микола (Едуард) Васильович Шаpлемань народився 6 лютого 1887 р. в Кременчуці Полтавської губернії в сім'ї майстра шкіряного виробництва. По лінії батька він був нащадком досить відомих в Росії художників-баталістів та літераторів. З боку матері, дівоче прізвище якої Лінгарт — відомі інженери та промисловці-фабриканти.

       Батько його, Василь Богумілович, був родом з Варшави, де ще в XVIII ст. осіли його французькі пращури. За більш них скромну участь у революційних заворушеннях 1905 р. Едуард (Миколою він стане з вибухом першої світової війни, коли все німецьке не було в повазі) Шаpлемань був виключений з Київського реального училища, що ускладнило йому подальше навчання…

         Його найбільш цікавило дослідження природи рідного краю. Восени 1908 року Київське Товариство Аматорів Природи заснувало Київський зоологічний сад, де Микола Васильович працював спочатку в комісії по улаштуванню Київського зоопарку, згодом його вченим секретарем.

       У 1909 році була надрукована перша наукова робота Миколи Шарлеманя. У 1919 році М. В. Шарлемань був серед перших співробітників Української Академії Наук. Займав посаду зоолога і консерватора Зоологічного музею Української Академії наук. Безпосередньо Микола Васильович займався вивченням птахів та ссавців України, зоогеографією України, питаннями прикладної зоології. У 1936 році він отримав вчений ступінь кандидата біологічних наук. Наприкінці цього ж року захистив докторську дисертацію за матеріалами підручника для вищих навчальних закладів "Зоогеографія УРСР". Підручник користується попитом і на сьогодні.

           У роки Великої Вітчизняної війни працював за передвоєнними програмами. Коли окупанти почали вивозити з Києва награбоване майно вченого разом з дружиною 31 жовтня 1943 року змусили виїхати до Познані. Згодом з Польщі потрапив до Німеччини. Лише на початку 1946 року вченому дозволено було повернутися на Батьківщину.

Події воєнних років в подальшій долі Шарлеманя відігравали вирішальну роль. Микола Васильович вже не міг працювати ні в Інституті зоології, ні в Зоологічному музеї, головною причиною цього був факт перебування на окупованій території, потім ще й виїзд до Німеччини.

       У повоєнні роки, вчений зайнявся, як зоолог, вивченням унікальної пам'ятки давньоруської літеpатуpи "Слова о полку Ігоpевім", опублікував більше десятка праць, заслуживши визнання фахівців. У роботах 50-х років Шарлемань зіставляє опис походу Ігоря в «Слові» і Іпатіївському літописі, і уточнює його хронологію за фенологічними прикметами. Уточнює і час втечі Ігоря з полону (на його думку — весна) і навіть час доби, орієнтуючись на поведінку згаданих в «Слові» птахів. Низку статей Шарлемань присвячує тлумаченню «темних місць» «Слова» («зоря свьт' запала», «полозіе», «растькашется мислію по древу» та інше). Реалії «Слова» він прагне «прив'язати» до Києва (Плесенськ «Слова» — це, за Шарлеманем, урочище Плоске під Києвом, «дебрь Кисаню» — дебрь Киян, тобто ліс біля Києва). Шарлемань висловив також припущення, що Путивль «Слова» — не одноіменне місто, а село під Новгородом-Сіверським. Роботи Шарлеманя побудовані на прочитанні тексту «Слова» як строго документального опису, а не поетичного твору.                                          

       Шарлемань висунув гіпотезу, згідно з якою автором «Слова» був сам Ігор Святославович. Ця гіпотеза зустріла підтримку в романі-есе Чівіліхіна «Пам'ять»

         Останні роки життя вченого були важкими —маленький куточок кімнати, у якому вони з дружиною так і прожили до кінця своїх днів, листи від вчених з різних куточків землі.

        Наприкінці життя вчений працював над своїми спогадами. У 1969 році померла Ганна Парфентіївна, дружина вченого. Втративши вірного друга Микола Васильович зовсім занепав духом.

           29 квітня 1970 року Микола Васильович Шарлемань пішов з життя. Його поховано на Звіринецькому цвинтарі поряд з дружиною.

           Один з учнів М. В. Шарлеманя, відомий герпетолог Ігор Даревський писав: "Это был замечательный человек, который очень много сделал для отечественной зоологии и для Украинской Академии наук в частности..."

 

 

 

 

Темгеневська С.В.

Науковий співробітник відділу фондів

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн