Місце, де зберігається історія

Рік 2015 багатий на знакові дати в історії нашого міста. Це 395-річниця надання місту Магдебурзького права, 830- річчя виходу в похід на половців князя Ігоря Святославича, на вшанування яких співробітниками музею-заповідника були проведені тематичний вечір та наукова-практична конференція. І ось наближається ювілейна дата в історії музейної справи на Новгород-Сіверщині - 95-річниця краєзнавчого музею та 25-річчя історико-культурного музею-заповідника "Слово о полку Ігоревім".

З цієї нагоди 3 вересня буде проведено урочисте засідання "Музейна справа на Новгород-Сіверщині".

Музей "Слово…" створено 1990 року, як перший заклад в Україні, що вивчає "Слово о полку Ігоревім". Згідно рішення Чернігівської облради музей створено на базі філіалу Чернігівського історико-архітектурного заповідника та місцевого краєзнавчого музею. Першими директором якого став відомий бібліофіл, дослідник, зберігач С.С.Воїнов .

До складу музею-заповідника увійшов комплекс архітектурних пам'яток Спасо-Преображенського чоловічого монастиря, заснованого в ХІ столітті, Успенський собор (ХУІІІ ст.), Миколаївська церква (ХУІІІ ст.),Тріумфальна арка (ХУІІІ ст.), торгові ряди та склади ( пам’ятки цивільної архітектури поч. ХІХ ст.) та Замкова гора ( резиденція новгород-сіверських князів у ХІ – ХІІ ст.).

Музейна традиція Новгорода –Сіверського бере свій початок у 1920р., коли був створений краєзнавчий музей на основі зібрання старожитностей відомого мецената та колекціонера ХІХ ст. М.Й. Судієнка. Частина цієї колекції стала основою при відтворенні музею в 60-х роках минулого століття. За часів існування краєзнавчого музею та музею-заповідника "Слова…" зібрано чимало оригінальних експонатів, підібрано цікаві колекції археології, нумізматики, етнографії та побуту і декоративно прикладного мистецтва. В експозиції та фондах музею-заповіника "Слова…" налічується більше 50 тис. експонатів, з яких 27,2 тис. основного фонду.

Завдяки широким творчим зв’язкам з дослідниками та перекладачами "Слова…", колекціонерами та митцями, наукова бібліотека значно поповнюється працями та виданнями пов’язаними зі "Словом…", історією міста та краю і нараховує більш як 3 тис. примірників.

Структура музею-заповідника на даний час така: відділ давньоруської літератури, краєзнавчий відділ, відділ фондів, сектор з наукової та просвітницької роботи та господарський відділ. В музеї-заповіднику працює 12 наукових співробітників з вищою освітою, стаж роботи в музейній системі складає не менше 12 років ( це вчителі історії, філологи).

Зараз музей-заповідник постав перед необхідністю розширення музейних площ.

У фондах музею знаходиться більш ніж 1,5 тис. експонатів образотворчого мистецтва. Серед них роботи народних та заслужених художників :С.Рубцова, А.Гайдамаки, В.Ковтуна, В.Ємця, В.Карася, В.Євдокименка та іншіх. Є необхідність в облаштуванні картинної галереї, що дасть змогу значно збільшити кількість відвідувачів та надходження коштів.

Свого часу тодішній голова облдержадміністрації Валентин Мельничук в обласній газеті "Деснянська правда", аналізуючи стан культури на Чернігівщині писав: "Одним з найдавніших міст Київської Русі є Новгород-Сіверський. Його славетна історія увінчана в безсмертному "Слові о полку Ігоревім", адже сама історія "Слова…" – в унікальному музеї, йому присвяченому. Так, саме в унікальному. Тому що музей "Слова" – єдиний у світі. І ми повинні пишатися ним і плекати його." Такої думки дотримуються ті, кому небайдужа історія.

За сім місяців цього року проведено 329 екскурсій, загальна кількість відвідувачів склала 19979 чоловік. (торік було 15711 відвідувачів і 242 екскурсії).

Факти говорять про те, що незважаючи на скрутні політичні і фінансові умови, інтерес до нашого краю, до нашої історії, культури зростає. Колектив музею працює творчо і плідно. Визнання внеску нашого колективу у пропаганду геніальної літературної пам’ятки Древньої Русі і збереження пам’яток матеріальної і духовної культури було відмічено Дипломом лауреата премії Бояна м.Трубчевськ (2000р.), Почесними грамотами та Дипломами головного управління культури і туризму (2000,2005,2010, 2009,2013 рр.).

Про основні віхи історії музейної справи , про людей, які стояли у її витоків, кожен кому не байдужа історія землі нашої зможете дізнатися на урочистому засіданні "Музейна справа на Новгород-Сіверщині" 3 вересня. Початок об 11.00 (в приміщенні РБК).

 

Микола Сугоняко

директор музею-заповідника

"Слово о полку Ігоревім"

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн