До 70-річчя з дна народження українського скульптора Анатолія Куща

kushchНародився Анатолій Васильович Кущ в Києві 30 листопада 1945 р. Мама — з Харкова, батько — з Донеччини, з села Новосьоловка Старобешівського району. Більшість мешканців там — греки-еліни. Митець є нащадком греків його прадід з острова Кріт, був художником, там і зараз є його музей.

Відомий скульптор   вперше доторкнувся до глини в дитячому садочку. Йому тоді було років чотири. «Ми ліпили грибочки, — згадує він. — Я виліпив свій перший твір і «захворів» на все життя». Сьогодні твори цього скульптора є практично в усіх музеях України та в колекціях багатьох відомих людей. Його ж роботи прикрашають багато українських і закордонних міст, але кожен українець передусім знає його за візиткою головної площі столиці України — монументом Незалежності. Моделлю для цього образу була донька Христина.

У 1972 році Кущ А. В. закінчив Київський державний художній інститут і залишився працювати викладачем. Закінчивши у 1977 році аспірантуру Академії мистецтв СРСР розпочав свою творчу роботу . Згодом 1979 році йому присвоєно почесне звання Заслуженого художника України.

1996 року Анатолій Васильович отримав звання Народний художник України. Учасник вітчизняних і міжнародних художніх виставок. Із 2004 року являється дійсним членом Академії мистецтв України.

Плідно працює у різних видах скульптури, широким є його творчий діапазон – від узагальнених символічних образів до конкретних історичних осіб і явищ. Найяскравіше виявляє себе у галузі монументальної пластики, що засвідчують такі його твори: цикл пам’ятників та пам’ятних знаків «Шляхи Тараса», встановлених на Черкащині (1989); монументальні скульптурні композиції на честь 1000-річчя м. Лубни Полтавської обл. (1990), до 1000-річчя м. Новгород-Сіверського Чернігівської обл. (1992), до 700-річчя м. Черкаси (1998); пам’ятники: «Берестецька битва» (1992), Жертвам голодомору в Україні 1933 року (м. Чикаго, США, 1993), Богдану Хмельницькому (м. Рокфорд, США, 1996), Т.Г. Шевченкові (м. Бурштин Івано-Франківської обл., 1994), у м. Слуцьк (Білорусь, 1995), у м. Варшава (Польща, 2002); Монумент Незалежності України: «Оранта – Україна» і композиція «Засновники Київської Русі – України (Кий, Щек, Хорив та Либідь)» для м. Києва (2001–2002); станкові роботи – цикли «Державотворці», «Подолання», «Con Amore», «Сад пристрастей», «Коло Свароже», «Створення світу» та велика серія портретів. («Ярослав Мудрий», «Володимир Хреститель», «Пилип Орлик» (2002), «Святослав Хоробрий», «Петро Могила – митрополит Київський» (2003), пам’ятник гетьману України Пилипу Орлику в Києві (2011). Створив серію композицій, присвячених сторічному ювілею Т.Г. Шевченка.

   Є і в нашому місті роботи цього видатного скульптора. До 1000-річчя м. Новгород-Сіверського у вересні 1989 року було відкрито комплекс з трьох пам’ятників. На Замковій горі встановлено скульптуру давньоруського співця Бояна. На ньому – обладунки, через плече гуслі. Скульптура виконана з бронзи, висотою 4,5 метрів. В центрі міста був встановлений пам’ятник князю Ігорю на бойовому коні. В руці князь тримає меч. На задньому плані фігури зображена куля з двох частин - затемнення сонця. Виконаний з бронзи заввишки 4 метри, постамент з сірого полірованого граніту.

Біля східної стіни Спасо- Преображенського монастиря знаходиться скульптура Ярославни, дружини князя Ігоря, висотою 4 метри, зроблена з бронзи. Вона зображена з здійнятими руками.

Анатолій Васильович нагороджений: орденом «Знак Пошани» (1986), Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1982), Срібною медаллю Академії мистецтв СРСР (2003), Золотою медаллю АМУ (2004), медаллю скульпторів-портретистів Англії (1998).  

Загалом у творчому доробку А. Куща — понад 65 пам'ятників і монументально-декоративних композицій.

Твори скульптора зберігаються в музеях України, Росії та інших держав, а також у приватних колекціях США, Німеччини, України, Росії.

 

Кривич Світлана

молодший науковий співробітник  

відділу давньоруської літератури

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн