К.Д.Ушинськй і «Слово о полку Ігоревім»

000009Педагогіка другої половини XIX - початку XX століть знає безліч імен, та найвідоміше з них  Костянтина Дмитровича Ушинского. Він засновник наукової педагогіки, реформатор освіти , теоретик виховання, педагог-психолог, історик педагогіки. Автор книг для початкового класного читання - «Дитячий світ» і «Рідне слово». Ушинський стверджував, що основа освіти - рідна мова і це було переворотом в педагогіці того часу.

У світі «Словіани» ім’я К.Д.Ушинского також у перших рядах.

На початку 1854 року з'явився віршований переклад "Слова о полку Ігоревім" здійснений М.Гербелем, на який К.Д.Ушинский відразу ж відгукнувся змістовної рецензією. В ній розглядається не стільки цей переклад, скільки саме "Слово", дуже близьке Ушинскому, дитячі та юнацьки роки якого пройшли в Новгороді-Сіверському, звідки в стародавні часи князь Ігор пішов похідом на половців.

Рецензія починається із загальної оцінки поеми, яка "розкриває думки і почуття наших предків, їх погляди на князівські усобиці, глибоку свідомість єдності, любов до вітчизни і її захисників ". Ушинський рішуче виступив проти скептиків, які заперечували старовину пам'ятника, заявляючи, що такі твори як "Слово", не тільки не можуть бути підробленими, але навіть ніколи не можуть бути  повністю передані - успішно переведені на сучасні мови. Подібні твори, за словами автора – « це самобутні невичерпні джерела поезії».

Ушинський справедливо вважав, що найголовнішим доказом оригінальності "Слова" є його мова, яка насамперед підтверджує справжність твору. Він добре знав мовне середовище Новгород-Северщини, стверджував, що саме її особливості відбилися в цьому пам'ятнику. Звернув увагу на те, що Новгород-Сіверський з давніх часів був столицею племені сіверян. Воно довго утримувало свою особливість, і зараз не зовсім її втратило , що позначається головним чином у мові Новгород-Сіверщини. Ця мова являє собою "середню ланку" між українською, російською та білоруською мовами. В "Слові" спостерігається таке ж "змішання говірок". Мова цього пам'ятника вказує на те, що "Слово" написано сіверянином вихідцем з Сіверської землі, що підтверджується багатьма дослідниками в наш час.

Костянтину Дмитровичу також належить пояснювальний переказ , призначений для дітей. "Похід Ігоря, князя Новгород-Сіверського" це яскравий приклад авторської обробки, історична розповідь, створена на основі "Слова о полку Ігоревім" і включена до другої частини "Дитячого світу". В оповіданні поєднуються історичні та художні елементи. Ушинський уважно передає епізод за епізодом, подаючи доречні роз'яснення та доповнення. Як результат оригінальна історико-художня розповідь.

Та незважаючи на величезний літературний, педагогічний та науковий доробок в біографії великого педагога безліч «білих плям». До теперішнього часу піддається сумніву рік його народження.

Батько майбутнього великого педагога Д.Г. Ушинський після відставки з військової служби рік прожив з сім'єю в Новгороді-Сіверському. 20 квітня 1821 р. за указом сенату був призначений радником господарської експедиції Тульської казенної палати: розпочався період його цивільної служби. У Тулі 19 лютого 1823 р. в сім'ї Ушинського народився третій син - Костянтин. Однак багато біографів вже більше ста років вказують і інший рік його народження - 1824.

Тим часом дата «1823» була записана в «відпускном свідоцтві », виданому Костянтину після закінчення Новгород-Сіверської гімназії. Що ж стосується свідоцтва про народження Ушинського, то воно було виявлено в архіві Московського Державного університету . Цей документ не є метрикою, а лише свідоцтвом, виданим батькам Костянтина духовної консисторією. Він підтверджує 1823 рік!

Прикра помилка має місце і у відношенні дати смерті Ушинського. Восени 1870, зовсім хворим, він з двома синами відправився на південь. Дорогою Костянтин Дмитрович сильно застудився і, приїхавши до Одеси, захворів на запалення легенів. 21 грудня 1870 року у готелі він помер. Тіло Ушинського було перевезено до Києва, де поховано на території Видубицького монастиря. Та деякі довідники дають іншу дату смерті - 22 грудня.

У Новгороді-Сіверському не збереглася садиба Ушинських та нащадки дбайливо зберігають пам'ять про видатного земляка. Його ім'ям названі гімназія і вулиця у місті. У краєзнавчом у музеї існує   розділ експозиції присвячений життю та творчості педагога. На Покровському кладовищі приведені до ладу могили батьків Ушинського. До ювілейних дат життя педагога проводяться наукові читання на пошану пам’яті. Увічнення пам’яті педагога, шанобливе ставлення до фактів його біографії почесний  обов’язок громади.

 

Олена Радченко

заступник директора з наукової роботи

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн