До 130-ї річниці з дня народження В.А.Фаворського.

favorsk6

Фаворський Володимир Андрійович , російський художник і теоретик мистецтва, видатний майстер російської гравюри та книжкового дизайну. Народився в Москві 3березня 1886 року в родині юриста; мати його, С. О. Шервуд, була художницею.

Вчився в школі-студії К. Ф. Юона (1903-1905), а також у приватній академії Ш.Холлоші в Мюнхені (1906-1907). З 1905 займався мистецтвознавством в Мюнхенському, а з 1907 – у Московському університеті, захистивши в 1913 дипломну роботу Джотто і його попередники. Був членом об'єднання «Чотири мистецтва». Випробував вплив Т. Бьюїк Відомий насамперед як книжковий графік, ксилограф Ст. А. Фаворський був творцем творів у багатьох видах образотворчого мистецтва - в монументального живопису (в техніці фрески, сграфіто, мозаїки), театрально-декораційного живопису, скульптурі, декоративному мистецтві. Властива художнику універсальність, якісно відмінна від іскрометною артистичної різнобічності майстрів рубежу XIX і XX ст., включала фундаментальне осмислення теорії мистецтва, розвинену педагогічну систему, власне школу Фаворського, що без перебільшення дозволяє назвати його талант близьким по духу художникам-мислителям епохи Відродження.
Перші навички в малюванні Фаворський здобув удома під керівництвом матері, уродженої Шервуд (дочки відомого архітектора В. О. Шервуда).
Буквиці до Думки пана Жерома Куньяра А. Франса, виконані в 1918 р., принесли Фаворському популярність. Зростаюча потреба нового суспільства в ілюстрованоій літературі підказували художникові основний напрямок творчості.  Стиль речі Фаворський визначає як відношення предмета до простору, яке, наповнюючи твір, створює світ в межах, обмежених рамою або контурами, нескінченно складний і цілісний. У своєму пластичному бачення Фаворський виявляє близькість до візантійських мозаичистів, до Мікеланджело, Врубелю. Фаворський з'єднує в одному зображенні не тільки близькі за часом події, але часом наповнює простір цілими епохами.. В серії гравюр Роки революції (1928) весь простір охоплено стрімким рухом, калейдоскопом подій.
Вже в ранніх критичних статтях, присвячених творчості художника, відзначено його особливе ставлення до матеріалу гравюри. Архаїка Фаворського, - писав у 1923 р. А. М. Ефрос, - окреслює себе епохою першої зрілості ксилографії. Його область -останні десятиліття XV століття і німецько-нідерландська грунт. Фаворський, очищаючи дерев'яну гравюру від пізніх технічних та імітаційних нашарувань, що призвели до втрати відчуття матеріалу (дерева), підкреслює скульптурність гравюри, уподібнюючи її рельєфу.
У 1920-30 рр. Фаворський викладав у Вхутемасі-Вхутеине, завідував кафедрою ксилографії. У 1923 р. був обраний ректором Вхутемасу; з його керівництвом багато в чому пов'язаний розквіт цього навчального закладу в ті роки. Власне з навчальною метою були написані основні його теоретичні роботи Лекції з теорії композиції і курс Теорія графіки.
На початку 1940-х рр. відбулася стилістична переорієнтація у творчості Фаворського. Художник,  вимушений рахуватися з вимогами видавництв, трансформує формальну виразність у тонкість обробки форми, витончену техніку штриха, психологічну глибину образів. Отримавши можливість працювати над найцікавішими замовленнями, він концентрує увагу на цілісному оформленні книги, пов'язаності її частин. У 1950 р. він створює найбільш монументальну свою роботу цього періоду - оформляє Слово о полку Ігоревім; потім ілюструє Бориса Годунова А. С. Пушкіна (1954-55).
Остання робота в галузі книжкової графіки - Маленькі трагедії А. С. Пушкіна (1959-61). Вперше Фаворському було запропоновано вибрати літературний твір і формат видання, що  дозволило йому узагальнити кращі сторони свого раннього і пізнього творчості. Так в гравюрах художника час входить в композицію і композиція стає складною, багатоплановою.
Фаворський і в житті, і в громадській діяльності, незважаючи на безліч важких і складних моментів, пов'язаних з мінливими поглядами влади на мистецтво, ряд трагедій особистого плану (у роки Вітчизняної війни у нього загинули обидва сини), він залишався вірним своїм принципам. Він сприйняв і офіційне визнання з гідністю мудреця (у 1962 р. Фаворський став лауреатом Ленінської премії, в 1963-му йому присвоїли звання народного художника СРСР). Одного разу на запитання свого учня про майбутнє радянського мистецтва Фаворський відповів по- евангельски. Потрібно так Богу Богове, а Кесарю Кесареве, - і додав: - "Треба тільки, щоб було побудовано простір... Все, що ми робимо, чомусь служить".
Помер Фаворський в Москві 29 грудня 1964.


Алла Ковалюк
молодший науковий співробітник  відділу фондів

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн