Симон Чіковані – перекладач «Слова о полку Ігоревім»

24 квітня виповнюється 50 років з дня смерті Симона Івановича Чиковані (1903-1966), грузинського поета і перекладача. У його перекладацькому доробку – «Слово о полку Ігоревім», твори Т. Шевченка, Лесі Українки та ін.

Музей-заповідник має два грузинських переклади «Слова о полку Ігоревім» Симона Чіковані . Перший – видання 1938р. Книга оздоблена тисненням бронзою на обкладинці та вишуканими заставками-гравюрами. Друге – ілюстроване Серго Кобуладзе – видано для дітей у 1957 р., має вступну статтю з поясненнями.

 Народився Симон Іванович 8 січня 1903 року в селищі Наесаково в Західній Грузії, недалеко від річки Ріоні, в родині сільського трудівника. У батька був прекрасний слух, він чудово співав. Особливо вдавалися йому східні баяти. Батько пристрасно любив поезію, читав напам'ять цілі сторінки з Руставелі і Гурамішвілі, був гарячим шанувальником Іллі Чавчавадзе і Акакія Церетелі. Мати померла при пологах. Після годувальниці Симона виховувала бабуся , також велика любителька книг. Вона часто змагалася з батьком в читанні на пам'ять строф Руставелі та інших віршів. Рід Чіковані був відомий сімейними поетами - багато хто з предків і родичів любили обмінюватися віршованими посланнями. Певно тому тяга до поезії у Симона зародилася ще в дитинстві, в рідній сім'ї. 

 Батько - любитель віршів і природи - мріяв побачити свого єдиного сина гірським інженером, тому Симона віддали в кутаїське реальне училище. Кутаїсі в ті роки був справжнім центром культурного життя Грузії. Серед молоді саме гімназисти були завсідниками літературних читань і суперечок. Симон почав писати вірші і брав участь в створенні рукописних журналів, що випускалися учнями.

У 1918 році помер батько. Довелося розпочати цілком самостійне трудове життя. Влітку працював в селі, обробляв землю, готував учнів і сам продовжував вчитися. Всю свою сімейну хроніку і юнацькі враження пізніше висловив в своїй ліриці. 

У 1922 році закінчив реальне училище і переїхав у Тбілісі, вступив до університету і почав працювати в політвідділі грузинських частин Червоної Армії. Там йому доводилося займатися і редакційної роботою -становив і редагував різні хрестоматії і брошури для червоноармійців. Коли ж в 1924 році за рішенням ЦК КП Грузії став виходити щомісячний літературний орган грузинських письменників - журнал «Мнатобі», почав там працювати літературним співробітником.

 Друкуватися почав з 1924 року. На початку своєї поетичної роботи обмежувався переважно сферою інтимної і любовної лірики. У творчості вів пошуки шляху, який дозволив би найбільш яскраво і чітко втілити тему нового життя країни. Багато подорожував Грузією щоб на власні очі побачити, як нове життя увійшло в цю далечінь, дісталося до казкових вершин. Отримані тоді враження народили такі вірші, як «Комсомол в Ушгулі», «Вечір застає в Хахмат», «Хевсурська корона», «Сванська колискова», «Лист з гір» та інші.  Симон Іванович знайшов свій творчий шлях.

Якщо 30-і роки були для поета роками своєрідної творчої зрілості і поетичного змужніння, то найбільш врожайними і творчо значними виявилися для нього 40-і роки. У першій половині 1941 року була написана особливо важлива для поета книга - «Я з дому вийшов на дорогу батьківщини», в якій мотиви особистої і сімейної хроніки були узагальнені і підняті до соціального звучання, тема «дому» тісно переплелася з темою батьківщини. У роки Великої Вітчизняної війни були написано рід віршів, що згодом були об'єднані в збірнику «Гамарджвеба» ( «Перемога»). Не відриваючись від бойової лірики, поет розпочав роботу над найбільшим своїм твором - поемою «Пісня про Давида Гурамішвілі», яка найтіснішим чином була пов'язана з думками і переживаннями військових років і підводила разом з тим підсумок роздумам про драматичну історію батьківщини.

 За чверть століття поетом написано сімнадцять ліричних збірок і одна поема - «Пісня про Давида Гурамішвілі». Багато Симон Іванович працював і над перекладами. Зі слів самого поета для нього особливо дорогими є переклади «Слова о полку Ігоревім» і лірики Тараса Шевченка.  Протягом останніх двадцяти років поряд з поетичною роботою Симон Іванович займався також редакційно-організаторською та дослідницькою діяльністю. З 1954 по 1960рр.він головний редактор журналу Мнатобі. Автор есе про світову літературу, перекладач російської та української поезії. Неодноразово обирався депутатом Верховних Рад СРСР і Грузинської РСР. Був головою Спілки письменників Грузії. За свою літературну роботу нагороджений орденом Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора і медалями Радянського Союзу. У 1947 році за поему «Пісня про Давида Гурамішвілі» і вірші «Картлійського вечора», «Хто сказав» і «Свято Перемоги» поету була присуджена Сталінська премія 1-го ступеню. 

Помер Симон Іванович Чіковані 24 квітня 1966 року. Похований в Тбілісі в пантеоні Мтацмінда.

 

Олена Радченко

заступник директора з наукової роботи

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн