Ініціатор першого видання «Слова» . До 250-річчя з дня народження

361px-Karamzin by Tropinin 1818 Tretyakov gallery

Микола Михайлович Карамзін – відомий російський літератор, журналіст, історик. Народився 1 грудня 1766 р.  З 14 років навчався в пансіонаті московського профессора Шадена, якому був зобов'язаний практичним знайомством з німецькою та французькою мовами.  У 1783 р.  вступає на військову службу, але одразу ж виходить у відставку і повертається в свій рідний Симбірськ.У цей період Карамзін серйозно замислюється про своє місце в житті. Він багато читає, знайомиться з цікавими людьми.   За порадою товариша Микола Михайлович переїжджає до Москви, де зближується з гуртком масона Новікова. Чотирирічне спілкування з масонами дуже змінило  Карамзіна, його життя і мислення. Саме в цей час він усвідомлює свій письменницький талант.


Згодом, заклавши   спадковий маєток ,  витратив всі отримані гроші на поїздку до Європи, щоб потім її описати. За кордоном  провів близько півтора року, об'їздивши Швейцарію, Німеччину, Англію і Францію. Карамзін знайомиться з цікавими та видатними людьми цих держав. Повернувшись до Москви   видає  "Московський Журнал" , де  були надруковані  "Листи російського мандрівника", його вірші, повісті, а також «Бідна Ліза», яка принесла йому величезну популярність . Через гоніння на масонів він ледь не потрапив під слідство, деякий час перебував у селі  і приготував там дві збірки під назвою "Аглая". Згодом  був тритомний альманах "Аоніди", написаний у віршах, а також збірка "Мої дрібнички". До Карамзіна приходить популярність, провінційна молодь зачитується його творами, яким  властивий  легкий, розмовний, природний стиль, витончена і в той же час демократична художня манера. Під час видання журналів Карамзін все більше працює над історичними  статтями. Отримує офіційний  титул історіографа і 2000 рублів щорічної пенсії для написання повної історії Росії. Таке призначення відкрило доступ до історичних архівів, які мали величезне значення. Микола Михайлович  з головою поринув у роботу.  Читав рукописи і книги з історії, розбирав стародавні фоліанти, виписував, порівнював. В основу своєї історії Карамзін поклав матеріали Московського архіву (завдяки старанній допомозі директорів архіву, М.М.Бантиш-Каменського і О. Ф. Малиновського). Багато цінних рукописів надало Синодальне сховище, бібліотеки монастирів, а також приватні зібрання  Мусіна-Пушкіна та Румянцева. Важко уявити, яку величезну роботу виконав історик Карамзін, адже на створення дванадцяти томів його "Історії держави Російської" пішло двадцять три роки напруженої праці (1803-1826рр.) Виклад історичних подій був неупереджений і достовірний,  написаний прекрасним художнім стилем. Зміст праці сприймався неоднозначно. Але Карамзін спокійно сприймав як критику, так і похвалу.  Смерть Миколи Михайловича не дозволила здійснити масштабний задум до кінця. "Історія Держави Російської" була дуже популярна  серед читачів . За 25 днів розійшлися всі 3000 примірників  її  видання.


Карамзін одним з перших повідомив про знахідку рукопису «Слова». 1797 році в жовтневому номері журналу французьких еміґрантів, що видавався  в Гамбурзі «LeSpectateurduNord» вмістив замітку про відкриття «Слова»: «Два роки тому в наших архівах було виявлено уривок з поеми під назвою «Пісня воїнам Ігоря», що її можна порівняти з кращими осіянівськими поемами й котра написана в XII ст. невідомим автором». Він  високо оцінив поетичний рівень древнього твору. Карамзін  ініціював підготовку рукопису до видання друкарським способом. Разом з О.Ф.Малиновським робив  з нього виписки. Збереглися  свідчення княгині Мещерської, що безцінний  рукопис «Слова» не згорів, бо в той час знаходився  у М.М. Карамзина. Дійсно знаємо, що історіограф вивчав «Слово»,  писав про нього, і, цілком можливо, що у 1812 році , коли  французи зайняли Москву, рукопис знаходився в його маєтку.  Тому, можливо,  є надія , що шедевр  давньоруської писемності не втрачено!


 Останні 10 років свого життя Карамзін провів у Петербурзі,  де зблизився з царською сім'єю. Захворівши на запалення легенів 22 травня(3 червня) 1826 р. відійшов у вічність.


Олена Бунак
старший науковий співробітник
відділу давньоруської літератури


 

 

 

 

 

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн