Спасо-Преображенський собор

«…. Вражає монументальністю і своєю стриманою архітектурою".

Завітавши до Новгород-Сіверського,майже всі гості зазвичай відвідують перлину нашого краю - древній , чоловічий Спасо - Преображенський монастир . В самому центрі монастирського подвір’я їх зустрічає величава ,пишна споруда- Спасо-Преображенський собор.

Безперечно він є домінантою і вражає своєю монументальністю серед оточуючих його невисоких монастирських будівель.Історія будівництва сучасного собору починається від 1787 року,коли місто та монастир відвідала імператриця Катерина ІІ. До нього тут стояв первісний храм Спаса ( датувався другою половиною ХІІ ст.) і на той час перебував у занедбаному ,аварійному стані. Новий Спасо-Преображенський собор побудовано практично на місці давньоруської пам’ятки, підвалини якої знаходяться під собором на глибині двох метрів, під нартексом. Незабаром Катерина ІІ наказали збудувати в монастирі нову соборну церкву. У 1790 році з казни на будівництво нового Спаського собору було відпущено 75.000 руб. Храм побудовано за проектом відомого на той час архітектора італійця Джакомо Кваренгі в стилі класицизму. Нагадаємо, що до його творінь належали будинок Академії Наук, палац Юсупова, Асигнаційний банк, Смольний інститут, Ермітажний театр у Санкт-Петербурзі, багато споруд в Україні.
.Собор зведено протягом 1791-1797 років, освячено у 1806 році. Ймовірно Кваренгі не був в Новгороді, бо проект не зовсім був пристосований до місцевості і до загального комплексу будівель монастиря. Собор виявився завеликим для ансамблю, він візуально затьмарив навколишні споруди доби українського відродження. Зіграв негативну роль ще факто того, що керуванням будівництва собору поручили Івану Яснигіну, а підряд на будівництво передали калузькому 2-ї гільдії купцеві Мєшкову. Останнього Г.Квітка-Основ'яненко в "Пані Халявському" його досить добре розписав - шахраєм і злодієм: продав "наліво" залізо, що мало піти на будову, дешево закупив неякісну цеглу. Побудований за проектом Дж. Кваренгі новий п’ятиглавий храм мав традиційну для класицизму об’ємно-просторову схему з центральною великою банею на високому світлому барабані, франкованою чотирма наріжними восьмигранними барабанами з баньками та маківками.Масивний храм має розміри 28 х 28 метрів і таку саму висоту до зеніту купола.Під усім собором знаходилися великі підвали.
Крім виділених грошей на будівництво храму, потрібні були кошти на його внутрішнє оздоблення. Тому кабінетом імператора Олександра І було надано додатково 20.944 руб. На ці кошти було завершено роботи в інтер’єрі собору, і в 1804-1806 роках створено іконостас. Великий п'ятибанний собор тільки-но побудували, як у 1816 року він почав розвалюватися. Помилки давали про себе знати. Прийшлося зробити підсилення собору. Тоді вже будівельними роботами керував чернігівський губернський архітектор Антон Карташевський. До стін прибудували своєрідні пілястри, всередині підвели 16 спарених іонічних колон, проведено інші інженерні роботи. Відомо, що на протиаварійні роботи було надано ще 16.825 руб. У різних джерелах наводяться дві дати завершення цих робіт: 1821 і 1827 роки. Під час протиаварійних робіт більшу частину підземних приміщень собору було зруйновано. Значних змін зазнав інтер’єр пам’ятки. Наступний ремонт храму проведено у 1853 році. В соборі влаштовано два бічних приділи: праворуч - Успіня Богородиці, ліворуч - Св. Димитрія Ростовського,колишнього архімандрита цього монастиря. В соборі було перепоховано сина останнього гетьмана України Кирили Розумовського-Олексія.
В незмінному вигляді собор простояв аж до 1918 року,коли,як релігійну установу ,його було ліквідовано. Під час Другої світової війни центральний купол храму було пошкоджено снарядами. З 1960 року починаються ремонтно-реставраційні роботи. У 1988 року відбулось підсилення фундаментів зовнішніх стін собору,пілонів та колон в інтер’єрі храму. Всього влаштовано 640 буроін’єкційних паль,кожна довжиною 15 м, та 271 цементаційну свердловину. Посилення конструкцій собору завершено у 1998 році. Відреставрований Спасо - Преображенський собор освятили у присутності президента України Леоніда Кучми 21 серпня 1999 року, та передали УПЦ. З відродженням храму відродився й чоловічий монастир.
Сподіваємось ,що ще багато років буде милувати око та вражати своєю величчю один з кращих в Україні зразків архітектури доби класицизму Спасо-Преображенський собор у Новгород-Сіверському.

Ст. науковий співробітник

відділу давньоруської літератури

Бунак О.В.

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн