До 90 - річчя з дня народження Володимира Чивіліхіна- письменника,публиціста, дослідника

Володимир Олексійович Чивіліхін народився 7 березня 1928 року в Маріїнську Кемеровської області, в сім'ї залізничника. Він рано залишився без батька,  Володимир був змушений рано піти працювати - його першим робочим місцем було залізничне депо на станції Тайга. Після війни сім'я Чивіліхіна перебирається з Сибіру до Чернігова.

 

Життя Чивіліхіна в дитинстві і юності було важким , як і взагалі в  ті часи у людей з народу. 7 червня 1942 року 14-річний Володя Чивіліхін,  вступив до залізничного технікуму в уральському містечку Тайга.  У 1954 році Володимир закінчив факультет журналістики МГУ.

            З 1957 року письменник починає активно публікуватися. Серед виданого - документальна повість «Жива сила» (1957), присвячені сучасникам повісті «Про Клаву Іванову» (1964), «Ялинки-моталки» (1965), «Над рівнем моря» (1967), «Строкатий камінь» (1969) , «Про що шумлять російські ліси?»

Ще в Чернігові, коли Володимир Олексійович вивчав  історію міста, бібліотекар порадив йому прочитати «Слово о полку Ігоревім».  Багато сторінок присвячено цій книзі и в  останній, славетній праці самого Чивіліхіна - в романі-есе «Пам'ять»,який був опублікований в 1983-84рр. в журналі «Современнник». Де він написав: «Не можу собі уявити, як би склалось моє життя, якщо  б своєчасно не познайомився зі « Словом о полку Ігоревім ».

Чивіліхін вважав «Слово» унікальнім твором, що не має аналогів в   мировій літературі за художньою цінністю.  Досліджуючи цю тему відмічає, що народилося « Слово полку Ігоревім» на Чернігово - Сіверській землі. Саме з нею пов’язані політичні пристрасті автора, є топонімічні та етнографічні подробиці поеми. Письменник припускав, що  автором був учасник походу, боїв  та  втечі з полону. Він  зробив висновки - твір  створив сам  князь Ігор Святославович. Висновок  Володимира Олексійовича співпав з  гіпотезою, яку висловив  ще в 1952році   Шарлемань. Письменник   залучає додаткові данні  до цієї гіпотези. Він вказує на  заклики до князів  «загородить полю ворота», після поразки Ігоря, звертатися до князів  могла людина с високим суспільним становищем. Також він помітив, що  автор « Слова» в деяких випадках проявляє  негативне відношення до деяких персонажів.  Звертання «князь», «господин» могла дозволити собі людина, яка мала високий  статус,відносилась до княжого роду. Подальший аналіз твору приводить до думки , що «Слово»  з’явилося  і стало відомим  в кінці життя князя Ігоря. Не погоджується з тими, хто датує поему 1185роком  чи 1187, оскільки час історичний та час літературний   не обов’язково повинен співпадати. Дослідник переконаний, що «Слово о полку Ігоревім» - це підсумок авторських переживань,осмислення життя ,  кропітка творча робота.

За заслуги в розвитку радянської літератури Володимир Чивіліхін був нагороджений орденами і медалями, удостоєний звання лауреата премії Ленінського комсомолу, Державних премій РРФСР і СРСР. Книги письменника перекладені на багато іноземних мов. - Державна премія СРСР за роман-есе «Пам'ять».

Помер Володимир Олексійович Чивіліхін 9 червня 1984 року в Москві, був похований на Кунцевському кладовищі .

 

 

Світлана Кривич

зав. сектором   з науково -просвітницьої роботи

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн