Свято, яке єднає.

 Змінюються часи, а свято 9-го травня  як було, так і залишається в нашому календарі одним з головних свят. І в цьому глибокий символічний зміст. Бо важко знайти в Україні родину, яка б не постраждала від війни. Тож це свято єднає нас ще більше, зміцнює дух, загострює патріотичні по-чуття. Це те, чого нам, сьогоднішнім, потрібне чи не найбільше.

 

  В перемогу над Німеччиною Україна зробила свій величезний вклад: сім командуючих фрон-тами і арміями, двісті генералів, близько семи мільйонів солдат, сержантів і офіцерів. Ми одержали перемогу, воюючи в лавах Червоної Армії. З Україною пов»язані і основні вирішальні операції і події на німецько-радянському фронті. На території України було розгромлено понад 60% сухопут-них сил німецької армії. В 1944 році на території України воювало понад 50% усіх сухопутних сил Червоної Армії, в т.ч. 80% танкових і сухопутних з»єднань.

За роки Другої світової війни Україна зазнала величезних втрат. На фронтах загинуло від 3,5 до 4,1 млн. осіб, 1,7 млн повернулися інвалідами, загинула величезна маса цивільного населення – жертв розстрілів, голоду і знущань. З 1941 по 1945 роки населення України скоротилося з 41 млн. до 27,4 млн. осіб. Втрати мешканців великих міст перевищували 50%. Повністю стерто з поверхні землі понад 300 сіл. Прямі економічні збитки, включаючи і вартість майна, вивезеного німцями, а також втрати, пов»язані з бойовими діями, складають астрономічну суму – 1,2 трильйони рублів, або 2 трильйони американських доларів.

Які події Другої світової пов»язані з Новгород-Сіверщиною? З початком агресії Німеччини населення міста і району працювало з потроєною енергією для забезпечення фронту. В фонд оборо-ни здано 120000 крб. особистих заощаджень На фронт пішло 11 тисяч наших земляків, в т.ч. 1177 жителів Новгорода-Сіверського. 905 з них було нагороджено орденами і медалями. Серед них Герой Радянського Союзу Комоса Анатолій Савелійович, який здійснив 383 бойові вильоти і збив 23 фашистських літаки. Звання Героїв Радянського Союзу було присвоєно ще восьми жителям Новгород-Сіверщини.

За часи німецької окупації з серпня 1941 по вересень 1943 року, за свідченням районної комісії з розслідування фашистських злодіянь, в місті були знищені будинки райкому партії, міськради, школи №2, електростанції, пошти, радіовузла, залізничної станції та ін., пограбований історичний музей. Вивезено устаткування ряду підприємств – пенькозаводу, ткацької фабрики, птахокомбінату, медшколи, дитячих садків. Повністю або частково знищено близько десяти сіл, 27 клубів, 2029 будинків, 3451 прибудинкова споруда, 14676 одиниць сільгоспінвентаря.  В таборах військовополонених загинуло 19313 червоноармійців, командирів Червоної Армії. Місцем масових страт став протитанковий рів на східному березі Десни біля села Остроушки, де були закатовані військовополонені та мирні мешканці, партизани і підпільники. « Новгород-Сіверський Бабий Яр»  називають зараз місце.

Свято Перемоги офіційно стали святкувати з 1965 року. До цієї дати була випущена медаль « 20 лет Победы в Великой Отечественной войне», якою було  нагороджено 15 млн. осіб – військо-вих, партизан, підпільників, робітників та службовців, які внесли вклад в перемогу над фашизмом.

Я згадую той день – 9 травня 1965 року, коли на стадіоні «Колос» міського парку ім. Т.Г.Шев-ченка виступали ветерани Другої світової війни: Іван Григорович Ященко, Павло Моїсеевич Шаповалов, Олег Павлович Згутницький, Іван Митрофанович Чернігов, Іван Якович Стецюк та багато інших. Вони розповідали про свій бойовий шлях, ділилися своїми враженнями. Потім під звуки траурного маршу духового оркестру були покладені вінки на військовому кладовищі . З того часу цей день – день Перемоги над нацизмом - і став одним з найбільших свят.

  Павло Провозін  - старший н/співробітник

краєзнавчого відділу

музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім»

 

 

 

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн