Важкий військовий шлях. ( до 20-річчя з дня смерті)

Наш край дав Батьківщині дев’ятьох Героїв Радянського Союзу і одного повного кавалера орденів Слави. Серед них Іван Григорович Ященко.

Народився він 15 червня 1918 року у селі Мамекине колишнього Грем’ячського (нині Новгород-Сіверського) району Чернігівської області. З 1938 року вихованець 48-го кубано-козачого полку у м.Осиповичі, що в Білорусії. У лавах Радянської Армії з 1937 року. У 1940-му закінчив Смоленьське військово-технічне училище.

22 червня 1941 року у перший день війни їх підрозділ – козачий полк ім.. Олеко Дундича, зустрів ворога на кордоні. Козаки рубили військову піхоту, яка йшла за танками, брали участь у 60-ти сутичках, після яких в живих залишилося чотири кіннотника, серед них і молодий Іван Ященко.

Через кілька місяців військової перепідготовки Ященко у званні молодшого лейте-нанта очолив взвод. Брав участь у боях від Сталінградом, битві на Курській дузі, на території Білорусії. Потім були бої на польській землі. У бою за польське місто Бжесце І.Г.Ященко особисто знищив 26 фашистів.

Командир взводу автоматників 738-го стрілецького полку 134-ї стрілецької дивізії І-го Білоруського фронту молодший лейтенант Іван Ященко зі своїм взводом першими форсували Віслу і в ніч з 28 на 29 липня 1944 року повели бій за оволодіння плацдармом. Гітлерівці кинули проти десантників 80 танків. Лавина стальних велетнів проти взводу автоматників!.. «Не відступати ні на крок» - крикнув Іван Ященко. І бійці мужньо зустріли танки гранатами. Кілька бронемашин зупинилися, інші, повернувшись назад, зайшли з тилу. За танками посунула німецька піхота.

Пропустили німецькі танки, залишившись в окопах, а піхоту зустріли нищівним вогнем. А фашисти вже вшосте йшли в атаку, хотіли скинути радянських бійців в Віслу. Але солдати під командуванням Івана Ященка стояли на смерть. Влучним вогнем вони нищили ворогів, безстрашно кидалися у контратаки, знов і знов відкидали фашистів. Але гітлерівців було учетверо більше. Зав’язався рукопашний бій. Автоматники діяли прикладами, ножами. Вони були оточені, але продовжували битися, падаючи під ноги ворогів один за одним. Ось остався на ногах один І.Г.Ященко. Він ударив німця, звалив його – і тут же впав сам, втративши свідомість від сильного удару. Але гітлерівцям так і не вдалося захопити плацдарм…

У цьому поєдинку молодий офіцер був прикладом для всіх бійців. За проявлену мужність і відвагу при форсуванні Вісли Івану Григоровичу Ященку і було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Після госпіталю йому вручили орден Леніна і Золоту Зірку в Кремлі.

З 1946 року старшій лейтенант І.Г.Ященко – у запасі. Проживав у Новгороді-Сіверському, і його добре пам’ятають містяни старшого і середнього поколінь. Працював на адміністративних роботах: у РК ДТСААФ, на турбазі «Ярославна» та ін. Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Вітчизняної війни І-го ступеня, орденом Вітчизняної війни ІІ-го ступеня, Червоної Зірки, медалями.

Людина душевна і щира, проста і уважна, він користувався визначним авторитетом серед усіх, хто його знав по спільній роботі і громадській діяльності. Особливу увагу приділяв Іван Григорович вихованню підростаючого покоління на славних традиціях. Помер 10 лютого 1998 року – тобто 20 років тому.

У 1998 році рішенням Новгород-Сіверської міської ради він був удостоєний звання «Почесний громадянин м. Новгорода-Сіверського». Його ім’я носить одна з вулиць міста.

16 вересня 1993 року у парку ім.. Т.Г.Шевченка була відкрита Алея Героїв, де знаходиться і бюст Івана Григоровича Ященка..

 

Павло Провозін,

ст..науковий співробітник

краєзнавчого відділу

музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім».

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн