Експонати розповідають

  Є багато дат -  і сумних, і радісних , як в житті окремої людини, так і житті цілого народу, країни, міста. Серед них особливе місце займає дата звільнення від нацистської окупації. 75 років тому  в житті нашого району сталася саме така подія.

 Понад два роки Новгород-Сіверщина потерпала від нацистського терору.  Розстріли, катування, пограбування, примусове вивезення до Німеччини на каторжні роботи, заборона вільно пересуватися або покидати населені пункти в вечірні години, заборона на роботу вітряків, випасання худоби в лісах, «заборона, заборона,заборона» в наказах окупаційної влади – ось що  приніс з собою «новий порядок».  Спротив проти загарбників, проти нового режиму чинився всюди – на фронті, в партизанських загонах, в підпільних групах.  

Вже неодноразово на сторінках нашої газети висвітлювалась діяльність н-сіверської підпільної групи на чолі з Й.Смолянським, яка існувала з другої половини 1942 року по травень 1943 року. Серед дій підпільників було і розповсюдження по місту листівок з закликом боротьби проти окупантів. Ось текст однієї з них: « Смерть немецким оккупантам! Смерть извергам! Довольно, поднимайся, украинский народ. За дело принимайся, наш дух еще живет. Настали дни расплаты. Огнем, свинцом, мечом  с земли врагов проклятых не выпустим живьем.» А згодом з»явилася можливість приймати  зведення Радінформбюро і також їх розповсюджувати. На цьому моменті хочеться зупинитися окремо. Відомо, що одним з перших наказів коменданта міста майора Пальма була здача населенням радіоприймачів: "Протягом 48 годин треба здати до місцевої Комендатури радіоапарати. Це розпорядження не стосується німецького населення». За невиконання – розстріл. Та дехто не виконав наказу. Ним виявився Михайло Твердоух. 17-річним юнаком він зустрів окупацію. Бажання хоч чимось допомагати і наближати визволення привело його в підпільну групу.  Михайло, завдяки своєму вчителеві фізики Б.О. Погребицькому, добре розумівся в радіотехніці. Маючи приймач, він потай слухав зведення Радінформбюро про події на фронті, а потім передавав підпільникам, які таємно вночі  збиралися у когось на квартирі  переписувати і розклеювати по місту. Після прослуховування приймач розбирався на окремі частини, які зберігалися в різних місцях. Можливо, для когось це незначний епізод в боротьбі проти нацизму. Та з таких маленьких епізодів і складалася Велика Перемога.

Після звільнення Новгорода-Сіверського Михайло був мобілізований на фронт. Воював на території України, Білорусії. В боях за визволення Польщі був важко поранений. Після госпіталю повернувся в рідне місто. Довгий час працював рентгенологом у районній лікарні.

Нещодавно дочка Михайла Івановича, Валентина, передала до музею цінні експонати - радіоприймач та фронтовий польовий  телефонний апарат. З нагоди  звільнення нашого краю ці експонати посіли чільне місце в експозиції, присвяченій боротьби проти нацизму.

 

Авдієнко Н.П.                  

Зав.краєзнавчим відділом

музею-заповідника          

«Слово о полку Ігоревім».

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн