До 270-ї річниці з дня народження Олексія Кириловича Розумовського

Олексій Кирилович Розумовський -- державний діяч, граф, син останнього гетьмана Лівобережної України Кирила Розумовського, брат Андрія і Івана Розумовських. Народився 12 вересня 1748 року.

 

Здобув гарну  освіту, для нього з братами було влаштовано спеціальну «академію», де викладалася статистика під назвою «Пізнання своєї батьківщини». Пізніше він слухав лекції в Страсбурзькому університеті. Служив при дворі, з 1769 р. — придворний Катерини II, був призначений сенатором. У 1795 р. через незгоду схвалити запропонований імператрицею закон Розумовський змушений був піти у відставку. І тільки в 1807 р. продовжив службу попечителем Московського університету.

У 1810 р. Розумовського призначено міністром народної освіти. У перші два роки його правління було відкрито 72 парафіяльні школи, 24 повітових училища, кілька гімназій та інших навчальних закладів було поліпшено викладання, посилено нагляд за вихователями-іноземцями. При Московському університеті засновано 1-шу кафедру слов’янської словесності. За особистого сприяння Розумовського складено устав Царськосельського ліцею.

    Після 1812 р. він значно охолов до служби й останні два роки      взагалі відійшов від справ.

    З 1810 р. граф Розумовський потрапив під вплив єзуїтів, зокрема графа Жозефа де Менстра, який зазначав йому, чого навчати росіян і чого не навчати. За його вказівкою з програми ліцею було вилучено грецьку мову, археологію, астрономію, хімію, історію філософських систем. Під впливом того ж де Менстра Розумовський увів нові цензурні обмеження і розпочав боротьбу з віленським попечителем Адамом Чарторийським через обрусіння Західного краю, прибічником якого був де Менстр. Поразка в боротьбі з Чарторийським та недовіра уряду до єзуїтів змусили Розумовського подати в 1816 р. у відставку.

   Перші два роки після цього Розумовський мешкав у Москві та у своєму підмосковному маєтку з ботанічним садом у с. Горенки, що до 1830-х рр. вважався одним із чудес столиці. З 1818 р. жив в Україні, у містечку Почеп Мглинського повіту, де й помер. Тіло було вдруге поховано в Новгород-Сіверському  Спасо - Преображенському монастирі в кафедральному соборі.                                                             

  За заповітом містечко Почеп дісталося княгині Репніній. В 40-х роках Почеп був проданий графу  Петру Михайловичу Клейміхелю. І  тоді з найвищого дозволу за проханням Уварових і Репніних тіло графа Олексія Кириловича Розумовського  було перевезено у 1838 році до Новгорода –Сіверського.                                                              

                                                                       

                                                                  Алла Ковалюк

                                                                        мол. науковий співробітник

                                              відділу фондів  історико-культурного

                                                                        музею-заповідника

«Слово о полку Ігоревім».

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн