Степан Пушик - українский дослідник "Слово о полку Ігоревім"

 

Степан Григорович Пушик  народився 26 січня 1944р. с. Вікторів Галицького району, Івано-Франківської області — український письменник, літературознавець, фольклорист,журналіст, громадський,культурний і політичний діяч, кандидат філологічних наук, професор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника.

Лауреат державної премії ім.Т. Шевченка,премій ім. В. Стефаника,П. Чубинського, Мирослава Ірчана, О. Копиленка, Міжнародної літературної премії імені Воляників-Швабінських Українського Вільного Університету в Нью-Йорку, Член Спілки письменників України та Українського ПЕН-клубу.

Заслужений Діяч мистецтв України.

Закінчив Тлумацький сільськогосподарський технікум у 1964р., одночасно  навчався на загально-науковому факультеті Чернівецького університету. Продовжив освіту в літературному інституті імені Горького у Москві 1973р.  А  також докторантура в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Рильського НАНУ 1995–1996рр.

Одночасно — доцент Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Був професором кафедри української літератури Прикарпатського університету ім. В.Стефаника. Досліджував  міфологію слов’ян, фольклор та історію краю, писав  про відомих українських культурних діячів.

Автор багатьох поетичних та прозових збірок, фольклорних записів, книжок для дітей, літературознавчих та краєзнавчих праць, розвідки про карпатське коріння Т. Шевченка "Славетний предок Кобзаря", дослідження про "Слово о полку Ігоревім", повість про Володимира Івасюка "Блискавиці б’ють у найвищі дерева". Оригінальні вибрані твори вийшли в 6 томах (7 книгах), у 7 окремих збірках видано записи народних казок, пісень, українських тостів, приповідок.Йому належить переклад кількох віршів караїмського поета Захарії Абрагамовича.

Зі шкільних років записував  фольклор і на сьогодні має унікальну понад 200 томів збірку різних записів. Впорядкував і видав книжку ліричних пісень "Сміються, плачуть солов’ї" (1989), до якої включив власні записи фольклору. Вийшли "Пісні Карпат" (у співавторстві, 1972), "Українські тости" (1997, 2002), "Приповідки" (2009). Поетичне світосприймання, добре знання народної поезії, фольклористичні експедиції, журналістська праця, мандрівки (С. Пушик побував у багатьох країнах світу, був учасником альпіністської експедиції в Гімалаях, майже в усіх республіках колишнього СРСР, населених пунктах Карпат, Закарпаття й Прикарпаття) синтезувалися в оригінальну прозу. Повість "Перо Золотого птаха" (1978, 1979, 1982, 1989, 2004) була новим явищем в українській прозі (відзначена 3-ю премією на конкурсі на кращу повість, роман про сучасника), жанрово (як роман з народних уст.)

Автор перекладу та багатьох досліджень про "Слово о полку Ігоревім", зокрема — "Криваве весілля на Каялі", 1989р.; "Нове про "Слово о полъку Ігоревім", 2012р., "Моління Данила Заточника", праць з літературознавства, фольклористики, етнографії, історіо­графії, краєзнавства, культурології, статей для енциклопедій та ін. Зокрема, висловив гіпотезу, що автором "Слова…" і "Моління…" є князь Володимир, син Ярослава Осмомисла і брат Ярославни, дружини Ігоря Святославича.

У 1991р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Слово о полку Ігоревім» і слов’янська міфологія».  Здійснив прозаїчний переклад «Слова…» на українську мову.Основні висновки Пушика  про «Слово…» зводяться  до наступного: подія Ігорева похіда  відбуваються в наступні  сім днів (різних тижнів)/ У кожного дня міг бути свій бог-покровітель.  Підводячи підсумки дослідник  пише, що йому вдалось  розкрити міфоструктуру твору, «розшифрувати деякі незрозумілі місця тексту», «відкрити  підтекст  твору, у котрому зашифрований календар походу».

На превеликий жаль, письменника не стало у ніч на 14 серпня 2018 року внаслідок серцевого нападу.

Похований він у рідному селі Вікторів, Галицького району Івано-Франківської області.                                                                      

 

 

 

                                                          

                                                      Ольга Обиденна

                                                     молодший науковий співробітник 

                                                     сектору наукової просвітницької роботи

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн