До 110-річчя з дня народження Серго Соломоновича Кобуладзе

     Серед відомих грузинський митців, цікавою постаттю є     театральний художник, книжковий графік і живописець Сергій   (Серго) Соломонович Кобуладзе . Народився 7 лютого 1909 року у маленькому грузинському містечку Ахалцихе. У 1918-1922 роках він займався в школі малювання Н. В. Скліфасовського і Б.Г.Шебуева в Тифлісі, з якої вийшло багато художників, які стали згодом відомими майстрами грузинського мистецтва.
З 1925-1930 роках навчався в Тбіліській академії мистецтв. Його вчителями були Е. Е. Лансере, І. А. Шарлеманя і З .Г. Габашвілі. Ці знамениті художники і талановиті педагоги дали Кобуладзе чудові знання натури, розуміння її , прищепили любов і повагу до класичної спадщини світового мистецтва, допомогли досконало оволодіти професійною майстерністю і стати відомим художником. Для завершення мистецької освіти Кобуладзе, відразу ж після закінчення академії, вирушив до Москви і Санкт- Петербургу ( Ленінград), де він провів два роки. Знайомство з музейними колекціями цих міст дуже вплинуло на формування його оригінальної манери виконання .
З 1938 року став викладачем академії мистецтв. Старанно, впевнено працював, навчав студентів художньої майстерності. З 1957 року стає професором.


Роботу в якості сценографа почав в 1932 році в театрі, незабаром після цього названому іменем К. Марджанішвілі. З 1933 року оформляв спектаклі: в театрі імені Руставелі, в 1935 році оформив спектакль «Платон Кречет» Корнійчука, в 1936 - комедію Гольдоні «Хазяйка готелю», в 1948 - « король Лір»т Шекспіра. Працював в театрі опери та балету імені . П. Паліашвілі, де в 1936 році оформив опери Баланчивадзе «Дареджан Підступна» і Паліашвілі «Абесалом і Етері», в 1947 році оперу Мшвелідзе «Сказання про Таріел», в 1948 році балет Кіладзе «Сінатле », в 1958 році оперу Торадзе« Наречена півночі». У 1945 році оформив у Великому театрі постановку балету Глазунова «Раймонда». Декораціям сценографа характерні історична достовірність, конкретність, багатий колорит, монументальний характер.
Для його графічних творів характерне тяжіння до героїчно-романтичних образів.
Ілюстрації до відомої поеми Шота Руставели "Витязь в тигровій шкурі" були створені в 1937 році, ще зовсім молодим Серго, який щойно закінчив Тбіліську академію мистецтв. У 1935 році до 750-річчя поеми - Кобуладзе були замовлені ці ілюстрації і до 1937 року він виконав одинадцять робіт, які увійшли в ювілейне видання творіння Руставелі, випущений в світ Грузинським відділенням академії наук.
У тому ж стилістичному напряму виконані були Кобуладзе в 1939-1940 роках дві графічні роботи «Битва з половцями» і «Затемнення сонця» до «Слово о полку Ігоревім».
Для ілюстрації «Слова» Кабуладзе характерні скульптурна чіткість, виразність створених образів, тісний зв'язок з ідейним задумом давньоруського твору. По відгукам И. А Урушадзе, художник створив чудовий закінчений реалістичний образ Ігоря, його бойових побратимів і простих дружинників. Інший спеціаліст образотворчого мистецтва Т. Т. Арманд характеризую першу ілюстрацію відмічає, що художник багато вивчав «Слово о полку Ігоревім» и той період , коли воно було написано. Завдяки цьому, йому вдалося намалювати картини та їх передній план об’ємним, реалістичним та передати напружений момент битви.
Пізніше в 1956 році, митець повернувся до «Слова» і намалював ще три заставки та один ініціал літеру «З», обплетену квітучими гілками, на яких сидять два « віщі» птаха.
Грузинський переклад для дітей, з ілюстраціями Серго Кобуладзе 1957 року, доповнює експозицію музею - заповідника « Слова о полку Ігоревім». Видання подароване подружжям Кахи та Оксани Абуладзе із Тбілісі.
Помер художник 22 липня 1978 році в Тбілісі.
Майже через 40 років, після смерті живописця, були виявлені до цього часу невідомі картини, в його майстерні в Тбілісі. Це малюнки, театральні декорації, роботи, виконані в дитинстві і полотна, зроблені художником в різні роки. Всі роботи добре збережені, тому що зберігалися в звичному для художника порядку. На малюнках ініціали Кобуладзе, або легко впізнаваний стиль живописця. За життя Серго Кобуладзе не любив виставляти свої роботи, тому у художника не було жодної персональної виставки.
Зараз дослідники активно вивчають картини, після чого вони будуть зібрані в великій книзі під назвою «Невідомий Кобуладзе», можливо, в декількох томах.


Світлана Кривич
молодший науковий співробітник відділу давньоруської літератури

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн