Новгород-Сіверський театральний

     27 березня щорічно відзначаеться міжнародний день театру.

 Театральні традиції Новгород-Сіверського беруть початок з ХVІІІ століття, коли населення міста дивилося вистави вертепу – українського лялькового народного театру. В другій половині ХІХ століття при чоловічій гімназії працював самодіяльний музично-драматичний театр, участь у якому брали і гімназисти, і вчителі.

 

 Та особливого розвитку театральна діяльність набула на поч. ХХ століття, коли до міста повернувся з Москви А.А.Ассінг, закоханий в театральне мистецтво. Він створює спочатку аматорський музично-драматичний гурток, а згодом і театр, що отримав назву Художній. Спектаклі відбувались в літньому театрі міського парку, що колись розташовувався на вулиці Козацькій. Та розширювався репертуар, збільшувалася трупа, запрошувалися професійні актори з московських театрів. І постало питання будівництва нового приміщення. Міська дума поставилися з розумінням, виділивши землю для нового приміщення. З 1907 р. театр запрацював з новою силою. В 1911 р. для участі в театральних виставах на запрошення Ассінга приїхали випускники Адашевської школи-студії на чолі з Є.Вахтанговим. Саме в нашому місті Вахтангов розпочав свою не тільки акторську, а й режисерську діяльність. А поруч з ним набували акторського досвіду Серафіма Бірман, Лідія Дейкун, Ванда Глеб-Кошанська, Володимир Корольов та інші.

 За роки існування театру на його підмостках, крім аматорів, виступали і досвідчені актори – І.Уралов, М.Чехов, О.Дикий, С.Гіацинтова, В.Таїров, С.Щирський інші актори МХТу, Камерного театру, театру ім.Горького. Багато побачили в ті роки і новгород-сіверці, і жителі довколишніх сіл. Це були спектаклі за творами українських, російських, зарубіжних класиків – М.Гоголя, І.Котляревського, О.Островського, Г.Зудермана, Ч.Діккенса та інших. З 1919 року аматорський театр став державним. Після смерті в 1920 році актора І.М.Уралова, який останні роки свого життя жив і працював у Новгороді-Сіверському, став називатись його ім’ям. Театр дав дорогу на професійну сцену і нашим землякам. . В’ячеслав Олександрович Журальов став актором Державного українського театру в Москві, потім театру Муздрами, ТЮЗу та ін. Деякий час був режисером Донбаського українського театру в Донецьку. Пов’язав своє життя з театром і Олександр Моісеєвич Моханько-Даниленко – спочатку актор залізничного театру в Рівному, а після Другої світової війни - Рівненського обласного українського музично-драматичного театру.

 До всесвітнього дня театру для учнів 6-х класів гімназії ім.К.Д.Ушинського проведено виховну годину "Новгород-Сіверський театральний". Завідувач краєзнавчим відділом історико-культурного музею-заповідника "Слово о полку Ігоревім" Н.П.Авдієнко розповіла дітям про театральні традиції, які колись існували в невеличкому провінційному місті.

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн