Найкращий учень Дмитра Шостаковича. (До 80 річчя з дня народження Бориса Івановича Тищенка.)

Композитор, професор, народний артист Росії Борис Іванович Тищенко - один із відомих радянських композиторів післявоєнного часу. Народився він 23 березня 1939 році в Ленінграді (Санкт-Петербурзі). Дитинство його прийшлось на повоєнні роки. Родина була евакуйована до Оренбурської області. Перші музичні відчуття хлопчика були від військових пісень,які звучали на той час по радіо та на патефонних платівках.


Писати музику Борис почав коли вже повернувся з евакуації в Ленінград. У школі на уроці музики вчителька зіграла п'єсу Роберта Шумана «Дід Мороз» і задала дітям домашнє завдання - написати твір . Учень не зрозумів, що малося на увазі літературний твір, і написав музичний. Він тоді тільки освоював нотну грамоту,але якось записав ноти. Показав вчительці, вона зіграла,і хлопчику дуже сподобалось що він придумав. Вона ж і порадила батькам віддати його до музичної школи. Так Борис став займатися в гуртку музики при Будинку піонерів і школярів,а через два роки він був прийнятий в четвертий клас музичної семирічної школи при консерваторському училищі. Закінчивши середню школу на «відмінно», Борис вступив до училища при Ленінградській державній консерваторії імені Римського-Корсакова.
У 1957 році Борис закінчив училище і продовжив навчання в консерваторії. Він вступає відразу на два факультети - фортепіанний і композиторський.
Закінчивши в 1962 році консерваторію, Борис Іванович продовжив навчання в аспірантурі у професора, піаніста і композитора Дмитра Шостаковича, якому згодом присвятив дві симфонії. Він був його найкращий учень. Для Тищенка Шостакович завжди залишався прикладом того, як треба жити і творити. В першу чергу, в плані етичному.
Тищенко реалізувався як композитор дуже рано - в 18 років написав Скрипковий концерт, в 20 - Другий квартет, що увійшли до  кращих його творів. Він автор відомих сценічних творів на вірші К.І. Чуковського: "Муха-цокотуха", "Крадене сонце", "Тараканіще". «Реквієм» на вірші Анни Ахматової, написано багато великих оркестрових творів, концертів, музику до театральних постановок і кінофільмів. Його твори записані різними фірмами грамзапису і видані в багатьох європейських країнах .
Але найзначнішим твором Тищенко став балет «Ярославна», який він написав у1974 році для ленінградського Малого театру за мотивами давньоруського літературного твору «Слово о полку Ігоревім».
Головною героїнею балету стає Ярославна - образ жінки який є основною частиною вистави, а все інше відбувається через її думки та почуття. Спектакль був задуманий ленінградським хореографом О.М. Виноградовим,який в своєї книзі писав: "Боря Тищенко без подлинных текстов «Слова» музыки не представлял: он ввел в партитуру хор и гениально сочинил все вокальные сцены, органично вошедшие в музыкально-хореографическую ткань спектакля. Обычно создаваемый композиционный план балета по принципу Петипа — Чайковского, с точным хронометражем каждого эпизода, сюда не подходил. Боря сразу категорически от этого отказался, самостоятельно определив длительность каждого музыкального фрагмента. Я безоговорочно подчинился Тищенко в работе,восторгаясь каждым сочиненным им отрывком. Никаких привычных форм балета — вариаций, па де де и так далее — здесь быть не могло!"
В якості консультанта до балету був фахівець з "Слова о полку Ігоревім" академік Д.С. Лихачов. Найбільш високою оцінкою балету став вислів Дмитра Шостаковича:«Я трижды смотрел балет, и каждый раз меня захватывала выразительность этой русской по духу музыки».
Спектакль був дозволений до вивозу на гастролі до Європи. Зокрема, він з успіхом пройшов на Авіньйонському фестивалі в 1976 році .
Борис Тищенко був автором багатьох статей, рецензій, брошур. Він часто виступав з доповідями і повідомленнями на міжнародних наукових конференціях і симпозіумах, в якості піаніста виступав з виконанням власних творів.
9 грудня 2010 року Борис Тищенко помер на 72-му році життя. Похований в Санкт-Петербурзі на Волховському кладовищі.науковий співробітник відділу фондів
 Темгеневська С.В.


 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн