До 125 - річчя з дня народження Максима Рильського

Найвищий здобуток поетичного освоєння «Слова…» українською мовою.

   19 березня виповнюється 125 років з дня    народження відомого українського поета Максима Тадейовича Рильського. Майже за шістдесят років своєї творчої літературної діяльності та за значенням свого художнього внеску М.Рильський посів одне з перших місць серед українських поетів.
  Син відомого етнографа, публіциста та громадського діяча Тадея Рильського та простої селянки із с. Романівка на Житомирщині, увібрав найкращі риси своїх батьків. Він виріс в оточенні видатних представників київської інтелігенції - Лисенків, Старицьких, Косачів, Ревуцьких, серед книжок, музики, мистецтва, з одного боку, і романівських краєвидів та сільського оточення - з іншого. У сім років написав перший вірш, а 1910 р. вийшла дебютна збірка "На білих островах". Згодом вийшла друга, третя…
  Події громадянської війни не дозволили здобути повну університетську освіту, довелось вчителювати у сільських початкових школах, а в 1923 році Рильський переїздить до Києва, де невдовзі здобуває гучне літературне ім'я. М. Рильський належав до «неокласиків» , яких переслідувала офіційна критика за декадентство і відірваність від сучасних потреб соціалістичного життя. У 1931 році він був заарештований та близько шести місяців провів у в’язниці. Під загрозою фізичного знищення поет був змушений піти на компроміс. Збірка Рильського «Знак терезів» (1932) - яскравий приклад лояльності автора до правлячого режиму.


  У творчому житті Максима Рильського було багато злетів і падінь. Він був неперевершеним поетом-ліриком, віртуозним перекладачем з французької, польської та російської літератур, які досконало знав. Великий творчий досвід і енциклопедичні знання Рильського лягли в основу праці « Проблеми художнього перекладу», яка вийшла у 1962 році.
  Особливе місце в творчій біографії Максима Тадейовича Рильського займає видатна давньоруська поема «Слово о полку Ігоревім» , яка стала джерелом багатьох праць та натхнення поета. Вона стала невід’ємною частиною поетичного світу письменника, він осягнув її як поет, перекладач та вчений. У 1938 році, коли радянська громадськість урочисто відзначила 750- літній ювілей « Слова о полку Ігоревім»», в пресі з’явилися окремі частини здійсненого ним перекладу пам’ятки. У 1939 році віршований переклад був опублікований повністю, а в1952 році вийшов у переробленому вигляді. Переклад зроблено безрифмовим віршем з урахуванням особливостей ритміки оригіналу. Дуже близько до оригіналу Рильський переклав Плач Ярославни, не намагаючись стилізувати його під народну пісню. У своїх філологічних працях М.Рильський відмітив існування « словесно- пісенної традиції», взірцем якої є «Слово…», та яка відобразилась перш за все на руських билинах. Поет, наділений винятково тонким художнім чуттям дуже уважно поставився до староруського оригіналу, до всіх його ідейно – мистецьких особливостей і відтворив їх з великою точністю і водночас високохудожньо, з мудрою простотою. Саме переклад Максима Рильського та великого Кобзаря Т.Г. Шевченка вивчають за шкільною програмою.
  Образи, теми, ідеї, ситуації « Слова» справили великий вплив на власну літературну творчість Максима Рильського. В його поезії є чимало місць ,які так чи інакше пов’язані зі «Словом…»( «Чумаки» 1923 р., «Сіно» 1927 р. , «Любов» (1936-1940) та інш.). Праця над перекладом дала можливість ще більше поринути в художній світ «Слова…».Він згадує безталанного Ігоря у «Чернігівських сонетах», присвячує йому один із своїх шедеврів - поетичну варіацію на мотив пам’ятки « Свиснув Овлур за рікою…» У ньому відчувається бережливе і творче поводження з безсмертним творінням древності.
  В тяжкі часи Другої світової війни М.Рильський написав славнозвісне « Слово про рідну матір». Клич «Слова…» - «За землю Руську!»- громовою луною прокотився по неосяжних просторах нашої Батьківщини. Текст щедро інкрустовано старослов’янізмами ,навіть назва співпадає. «Словом…» називають твори ораторського жанру з повчальним змістом.
  Повоєнні десятиліття в житті поета - це і безжальна несправедлива критика, і відкрите політичне гоніння, і високе творче піднесення. Поетичні збірки середини 1950-х pp., серед яких "Троянди й виноград", "Далекі небосхили", "Голосіївська осінь", гідно вивершують творчу біографію Максима Рильського. Йому належать понад 40 збірок віршів , праці з фольклористики, мистецтвознавства, мовознавства, теорії перекладу та інш. Рильського обрано академіком АН УРСР (1943 р.) та АН СРСР (1958 р.), він активний учасник громадсько-політичного життя, був головою Спілки письменників України, обирався депутатом парламенту, очолював інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН СРСР, неодноразово нагороджувався високими урядовими нагородами. А перш за все Максим Рильський проста , щира , працелюбна людина ,яка своєю творчістю дуже високо підняла культуру українського слова .
  Помер Максим Рильський 24 липня 1964 року, похований на Байковому кладовищі в Києві.

                                                                Олена Бунак старший науковий співробітник
                                                                 відділу давньоруської літератури.

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн