Спасо-Преображенський монастир

Нижче за  течією Десни, за 2 км від того місця, де було засновано Новгород-Сіверський, в ХІ ст. виник  Спаський  монастир, який став святинею, гордістю та окрасою землі Сіверської. Перший мурований  собор на території монастиря було збудовано в кінці ХІІ на початку ХІІІ століття.

 Але сучасне обличчя монастирського комплексу почало формуватися, починаючи з другої половини ХVІ століття, коли його обрав за резиденцію чернігівський митрополит Лазар Баранович.

 У той час відбудовано Спаський собор та  палатний корпус із Петропавловською трапезною церквою, відремонтовано келії, зведено нову муровану огорожу з кутовими баштами та надбрамною дзвіницею. В цей час набув рис українського бароко.
        Тодіж при монастирі для учнів Слов'яно-латинської школи відкрито бурсу, корпуси якої збудовано  у 1657-67 роках. З 1674-го по 1679 рік при монастирі діяла перша на  Лівобережній  Україні друкарня, пізніше переведена до Троїцько-Іллінського монастиря у Чернігові.
          В подальшому значні перебудови в монастирі сталися в 1786-87 рр. Це було пов’язано з приїздом до Новгорода-Сіверського російської імператриці Катерини ІІ. В цей час до келій монастиря прибудовано двоповерхову Іллїнську церкву. За наказом же імператриці стародавній Спаський храм було   розібрано, а на його місці у 1791-96 рр. Збудовано Спасо-Преображенський  собор за проектом архітектора Джакомо Кваренгі.
  Збудований у стилі класицизму собор вражає своєю витонченою простотою та величчю.
 Жахливі часи пережив монастир у  роки Другої світової війни: на його території знаходився концентраційний табір, де було знищено 17830 людських життів.  Багато споруд монастирського комплексу були пошкоджені.
 З 1979 року територія Спасо-Преображенського монастиря є архітектурно-історичним заповідником. У 1989 році   в зв’язку з святкуванням 1000-річчя Новгорода-Сіверського   в місті встановлено пам’ятники легендарним героям "Слово о полку Ігоревім" та у 1990 році  на території відкрито музей.

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн