Олексій Кулаков (до 45 річчя з дня народження автора)

          У 1999 році Президент України Л.Д.Кучма подарував жителям міста Новгород-Сіверського картину «Битва князя Ігоря».Написана вона була до 900-річчя утворення Новгород-Сіверського князівства та святкового відкриття реставрованого Спасо-Преображенського собору заслуженим художником України Олексієм Геннадійовичем Кулаковим.

 

      Народився він 8 червня 1967 року у м. Харкові. Батьки дали синові гарну художню освіту. Побачивши мистецькі здібності хлопчика, віддали його спершу до художньої школи, а згодом до художнього училища, яке закінчив 1986 році. Ще у дореволюційний час дядько О.Кулакова закінчив Київське імператорське художнє училище. Батько теж тягнувся до живопису, але не міг реалізувати професійно свої мистецькі прагнення.        

   Мудрого ставлення до історії, життя та творчості Олексій навчився у професора Харківського художньо-промислового Інституту А.Констатинопольського. Згодом він написав портрет свого вчителя, образ якого зустрічається на деяких полотнах ,присвячених міцним за духом людям.

З дитинства у хлопчика   був інтерес до української старовини та історії. Все це він утілив у своїй дипломній роботі «Дарування волі», яка розповідає про героїчну смерть Петра Калнишевського. Ця найколоритніша постать отамана запорізьких козаків нагадувала йому вчителя.

   Після практики в Хатках О.Г.Кулакова запрошують до свого інституту на посаду викладача академічного живопису. Пізніше з картиною «Старий чернець» поступає на асистентуру-стажування в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури у м. Києві. Його куратором і художнім керівником стає Т.М.Голембієвська, яка справляє великий вплив на його творчість. Художник не тільки як живописець, але й як вчений-історик працює над літературними джерелами, вивчає архітектуру, консультується в історичних музеях, навіть сам виготовляє давньоруські і татарські шати, шоломи та інші речі, які допомагають для написання картин та етюдів.

     Талант О. Кулакова найбільш яскраво втілився в таких полотнах як «Кумири», «Слов про князя Ігоря», «Державотворення» та «Грюнвальдська битва». Картина «Державотворення», за яку він з дружиною, Наталією Папірною, отримали звання Заслужених, - це портретна галерея політичних діячів України. Величезне полотно «Грюнвальдська битва» - результат праці подружжя Кулакова-Папірної, за участю їх дітей. Картина була замовлена Польщею до ювілею Грюнвальдської битви і є повторенням однойменної картини 1878р. Яна Маттейко.

       Темі «Слово о полку Ігоревім» присвячено дві картини Олексія Кулакова: «Битва князя Ігоря» та «Слово про князя Ігоря». Перша знаходиться у музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім». Вона органічно «вписалася» в історичний простір літописної землі Сіверської. В своїй картині художник зображує драматичну подію битви Новгород-Сіверського князя, Ігоря Святославича, з половцями. Батальний образ увічнює дух незламної стійкості наших предків, підкреслюючи водночас драматичну й героїчну суть «вічної»битви. Це доволі велике полотно розмірами 270х150 см. Друга картина була написана 2000 році і зараз знаходиться в Дирекції художніх виставок у Києві при Міністерстві культури і туризму України.

     Особливе місце займають у творчості художника монументальні розписи. Розпис низької стелі Центрального залу Верховного суду України виконана в традиціях академічної школи. Власне в цьому і полягала задача, поставлена перед художником, - створити плафон під стать національному Українському бароко, у формах якого відновлювалась будівля.   Розписи, що прикрашають приватні будинки, відрізняють багатство уяви і сміливість задуму. Творчість О. Кулакова охоплює практично все різноманіття жанрів. Його захоплює краса і досконалість жіночого тіла в картині і плафоні «Муза», «Танцівниця», «Сакура», «Юдифь» та ін. Безпосередність враження і свіжість виконання відрізняють пейзажі майстра, з яких особливо виділяється «Літо». Розкішні натюрморти з багатими тканинами художник продумує детально, що є характерною рисою всієї його творчості.

       О.Кулаков експериментує з художніми напрямами, які органічно переплетаються з основною лінією його творчості.

 

С. Темгеневська   наук. співробітник відділу фондів

А.Ковалюк мол. наук. співробітник відділу фондів

 

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн