Микола Васильович Гербель — поет, перекладач та видавець. До 130-річниці з дня смерті

«Чи не зострінешся там часом з Гербелем, переводчиком «Слова о полку Ігоревім». Воно хоч і зоветься Гербель, а такий же сірий хохол, як і ми з тобою, молодий мій друже…»
( Т. Г. Шевченко у листі до А.М. Маркевича. 22квітня 1857 р.)
       

В історію літератури М.В.Гербель увійшов  шанованим літератором та активним пропагандистом і видавцем творів класиків світової літератури і, перш за все, Т.Г.Шевченка.
    Народився Микола Васильович  26листопада (8 грудня) 1827 року у м.Твер у родині генерал-лейтенанта артилерії. Коли йому виповнилось шість років, батьки переїжджають до м.Шостка. Батько Миколи Василь Васильович Гербель на початку 1833 року зайняв посаду командира Шосткинського порохового заводу. Після отримання початкової освіти Микола Васильович навчався в Першому благородному пансіоні при 1-й київській гімназії, закінчив ліцей князя Безбородька у Ніжині. Там він і познайомився з Т.Г.Шевченком у 1846 р., навчаючись на останньому курсі ліцею. Відтоді серцем і думками линув до Кобзаря, підтримував особисте спілкування. В шевченкознавстві цілком слушно підмічено, що аж до початку двадцятого століття, хто не володів українською мовою знайомилися з творами Шевченка переважно за виданнями Гербеля.


       Перекладав Микола Васильович видання В.Шекспіра, Д.Байрона, І.Гете, І.П.Котляревського, Є.П. Гребінки, українські та білоруські народні пісні та ін.
        Але нам він відомий, перш за все, як  автор віршованого перекладу «Слова о полку Ігоревім»,  що  вийшов під назвою «Игорь, князь Северский»  у 1854р.  Незважаючи на деякі недоліки, переспів М.Гербеля зіграв значну роль в популяризації поеми, був помітним явищем в поетичній інтерпретації «Слова…» в середині та другій половині дев’ятнадцятого століття. Про це свідчать неодноразові публікації гербелівського перекладу.
     Помер Микола Васильович 8(20) березня 1883р. в Петербурзі. М.В.Гербель був  невід’ємною частиною  української культури та  життя. Просліджуються  родинні зв’язки з українцем за походженням, випускником новгород-сіверської чоловічої гімназії, славетним педагогом К.Д.Ушинським. Тітка Миколи Васильовича була мачухою Костянтина Дмитровича.

 

 

     Наталія Шабетя
     молодший науковий співробітник
     відділу давньоруської літератури


Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн