До 100 річчя з дня народження Миколи Заболоцького

Поет філософських роздумів, тонкий лірик, перекладач - таким увійшов в російську поезію XX століття Микола Олексійович Заболоцький. "Слово о полку Ігоревім", "Витязь у тигровій шкурі" та інші переклади класиків і сучасних поетів, зроблені ним, міцно увійшли в наше духовне життя.

Народився він у 1903 році 7 травня в Казані у родині земського агронома. У перші роки після революції батько завідував радгоспом в повітовому місті Уржуме, де майбутній поет отримав середню освіту. У 1920 році він покинув батьківський будинок і попрямував спочатку до Москви, а на наступний рік до Петрограду, де вступив на відділення мови та літератури педагогічного інституту імені А. І. Герцена.

 

Він із захопленням читав Блока, Мандельштама, Ахматову, Гумільова, Єсеніна, але скоро зрозумів, що його шлях не збігається з шляхом цих поетів. Ближче до його пошуків виявилися російські поети XVIII століття, класики XIX, із сучасників -- Велимир Хлєбніков. Вірші почав писати з десяти років , але усвідомив своє покликання значно пізніше. В 1925р. після закінчення інституту, він познайомився з Хармсом і Введенским. Рік по тому ввійшов у творче об'єднання Реального Мистецтва . Але замкнута атмосфера напівлегальних літературних гуртків була йому не до душі. У 1928-1929 працював в дитячих журналах "Їжак" і "Чиж".

Неперевершеним за своєю «поетичної силою» є "Слово о полку Ігоревім" Миколи Олексійовича. Він звернувся до цього твору у 1937 році, але незабаром був арештований. Не був втрачений примірник перекладеного тексту 1938 року , переписаний дружиною поета Катериною Василівною. Зберігався всю війну в блокадному Ленінграді, а в 1998 році він був подарований музею в Ярославлі сином поета . Це єдиний відомий рукопис першого варіанту перекладу "Слова о полку Ігоревім" Заболоцького. Другий унікальний документ - рукопис Н.А.Заболоцького 1945 року. Цей другий варіант перекладу з'явився після звільнення поета з табору. Автор сам роздрукував його в декількох примірниках на друкарській машинці, уклав в обкладинку, оформив заголовок в традиціях давньоруської книжкової культури. У 1946 році в журналі "Жовтень" переклад був опублікований. А в 1950 році після листування поета з Д.С.Лихачовим з'явився третій варіант, остаточний. Переклад Заболоцького - це лірико-епічна поема. Обсяг тексту цього перекладу перевершує обсяг оригіналу за рахунок поетичних заповнень, які роблять його зрозумілим, позбавленим загадок, і разом з тим підводять "Слово ..." в норми поезії ХХ століття.

Літературна спадщина М. О. Заболоцького порівняно невелика. Вона включає томик віршів і поем, кілька томів поетичних перекладів зарубіжних авторів, невеликі твори для дітей, кілька статей і заміток, а також його листи. Проте він по праву займає чільне місце в літературі, так як йому, незважаючи на важке життя і несприятливі історичні умови для вдосконалення і прояву таланту, вдалося вписати нове, вагоме слово в російську поезію.

У наш час поезія Заболоцького широко видається, вона переведена на багатьма іноземними мовами, всебічно вивчається літературознавцями, про неї пишуться дисертації та монографії. Поет досяг тієї мети, до якої прагнув протягом усього свого життя, - він створив книгу, яка продовжила велику традицію філософської лірики, і дійшла читачеві.

Світлана Темгеневська

наук. співробітник відділу фондів

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн