Деулінське перемир’я 1618р та його наслідки для Чернігово-Сіверщини. (До 395-річниці)

Деулінське перемир'я є найбільшим успіхом Речі Посполитої у протистоянні з Російською державою.

Скориставшись смутою у Московській державі і порушивши трактат про перемир'я, польський король Сигізмунд ІІ у 1610 р. вдерся у межі Смоленщини, захоплюючи російські міста. А сіверські міста в цей час відвойовували для короля його союзники – запорізькі козаки. Під Н-Сіверським з'явилося тритисячне військо запорожців на чолі з полковником Гунченком. Цього разу місто капітулювало без кровопролиття. За Деулінським перемир'ям 1618 р. воно увійшло до складу Польщі.

 

У цей час новгород-сіверським намісником був призначений магнат Олександр Пясочинський, іменований "каштеляном каменецьким, старостою сіверським та улановським". Це була досить впливова людина. Ревний католик, він іноді йшов на поступки новгород-сіверцям. Відома грамота, видана ним у 1640 р. протопопу Успенського собору Дмитру Долматовичу, яка підтверджувала земельні володіння собору, що здавна йому належали. Помер О. Пясочинський у 1645 р., уряд намісника обійняв його син Ян .

Намагаючись зміцнити свої позиції на Новгород- Сіверщині, польський уряд починає активно насаджувати тут католицьку віру. Одразу після Деулинського перемир'я         1618 р. ігумен Спасо-Преображенського монастиря Корнилій з усією братією, зібравши пожитки, перебрався до Севська. Там був заснований Новий Спаський монастир. А в Новгород-Сіверському  монастирі, який так і не був відбудований після погрому 1604 р., залишився "чорний поп" Іона та кілька ченців для нагляду за монастирським майном. Деякі дослідники вважають, що у 1619 році поруч з Спасо-Преображенською обителлю був заснований домініканський монастир, а в 1630 році ієзуїти відкрили колегіум.

Населення чинило опір такій політиці. У місті почались заворушення. Щоб заспокоїти городян, О.Пясочинський у 1620р. випросив у короля магдебурзьке право і герб для міста. Це давало певні привілеї міському населенню, закріплювало права ремісників, міщан, купців, встановлювало порядок виборів та функції органів міського самоврядування і в цілому сприяло економічному розвитку міста. Символом самоврядування був герб, який надавався разом із привілеєм на магдебурзьке право. Перемир'я було достроково порушено Росією в 1632р.з початком Смоленської війни.

                                                  

                                                     Алла Ковалюк

                                                                            мол. науковий співробітник

відділу фондів історико-культурного

                                                             музею-заповідника

                                                                        "Слово о полку Ігоревім"

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн