До 260-річчя Олександра Семеновича Шишкова

9 березня ( за ст.ст.) 1754 р. у родині інженера-поручика народився Олександр Семенович Шишков – російський письменник, державний і громадський діяч, адмірал, президент Російської академії наук, міністр народної освіти , поет і філолог.

Навчався Шишков у Морському кадетському корпусі у Петербурзі, де був одним з найкращих. Тут він вивчав спеціальні науки , що відносяться до морської справи , а також словесність, генеалогію, риторику, іноземні мови тощо. Познайомився з творами М.В.Ломоносова , О. П. Сумарокова , Г. Р. Державіна .

У 1776 р. юний мореплавець на фрегаті «Северный Орел» здійснив подорож , яка тривала протягом 3 -х років. Шишков побував в Італії, Греції та Туреччині. З 1779 р. він почав викладати в Морському кадетському корпусі , одночасно займаючись літературною діяльністю, головним чином перекладами. У ті роки Олександр Семенович склав англо- французько-російський морський словник. У період російсько-шведської війни (1788-90рр.). Шишков командував фрегатом «Николай» в чині капітана 1-го рангу. За участь у війні отримав золоту шаблю з написом «За храбрость» і золоту з діамантами табакерку. Незабаром після цього Олександр Семенович зайняв посаду начальника канцелярії по морській частині. Після коронації Павла I Шишков був підвищений до ескадр-майора, а згодом генерал-ад'ютанта. У царювання Олександра I О.С.Шишков негативно поставився до реформ нового правителя, внаслідок чого опинився в опалі. Віддалившись від двору він цілком присвятив себе науковій і літературній діяльності. Занурився у вивчення російської мови та історії. У роботі «Рассуждение о старом и новом слоге российского языка» ( 1803 ) Олександр Семенович виступив на підтримку сучасної йому російської мови, яка, на його думку, повинна формуватися, на власній традиційній основі, ядром якої була церковнослов'янська мова, а також мова російських літописів, давньоруських літературних творів та грамот. Шишков вважав, що російська мова через церковнослов'янську є прямою « спадкоємицею » античної язичницької грецької давнини і християнсько-православної Візантії.

З 1805 р. Російська академія наук починає видавати «Сочинения и переводы», у яких О.С.Шишков, помістив свій переклад «Слова о полку Ігоревім» з коментарями. Він вважав, що «Слово» було написано на давній « словенській мові » , тому і перекладати його треба високим стилем, але трохи спростивши. Окремі міркування про «Слово » Шишков висловив у рецензії на переклад Я.Пожарського . Не всі його висловлювання можна приймати беззастережно, однак важливо , що Шишков визнавав оригінальність і високі художні якості «Слова »: «Слово о полку Игореве» есть драгоценный и по сие время единственный остаток древних на языке нашем сочинений».

У квітні 1812р. О.С. Шишков був призначений на посаду державного секретаря , змінивши М. М. Сперанського. Олександр Семенович перебував при імператорі в якості особистого секретаря для складання маніфестів , указів і інших паперів канцелярії. Але вже в серпні 1814р. був звільнений з посади за станом здоров'я. Одночасно призначений членом Державної Ради , а також президентом Російської академії наук .З травня 1824р. Шишков на посаді міністра народної освіти і головнокомандуючого справами іноземних віросповідань. У червні 1826р. зусиллями міністра був прийнятий новий статут про цензуру « чугунный » , згідно з яким заборонялися всі історичні твори , якщо в них було «неблагоприятное расположение» до монархічного правління . Шишков виступав за національний характер народної освіти. При цьому перевагу , на його думку , треба було віддавати викладанню російської мови , вітчизняної історії та права .

У 1828 р. О.С.Шишков був звільнений з посади міністра «по преклонности лет и по расстроенному здоровью», але зберіг звання члена Державної Ради і президента Російської академії наук. Помер Олександр Семенович Шишков 9 квітня (за ст. ст.) 1841р. в Петербурзі і був похований в церкві Олександро-Невської Лаври. Його ідеї мали значний вплив на літературу , політику та ідеологію російської держави.

 

 

Олена Радченко

Заступник директра з наукової роботи

музею-заповідника «Слова о полку Ігоревім»

Новгород-Сіверський Історико-культурний музей-заповідник "Слово о полку Игоревім"

 Матеріали сайту захищені авторськими правами законодавства України,

квитки онлайн