Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Слобідська, 1

квитки онлайн

10 вересня – День українського кіно.

Першим українським кінематографістом вважається харків’янин Альфред Федецький (1857-1902), який зафільмував кінострічку «Вид Харківського вокзалу в момент відходу поїзда з начальством, яке знаходиться на платформі». Федецький, передусім, уславився як визначний майстер фотографії. Він є автором фотопортретів відомих культурних діячів - М.Заньковецької, М.Кропивницького, М.Садовського та ін.
Новгород-Сіверський познайомився з кінематографом на початку ХХ ст. Так, в місті запрацювали два кінотеатри. «Рекорд» – розміщувався в будинку Ф. Медведєва. «Люкс» належав купцю Миколі Сорокіну, та займав будівлю на центральній площі міста (збереглася тільки частина приміщення – зараз "Аптека".) Зі спогадів містян відомо, що «Люкс» мав простору глядацьку залу з комфортними м’якими стільцями та гальоркою, розкішне фойе, зі столами засланими зеленими сукном, на них для відвідувачів газети та журнали. Перегляд фільмів супроводжувався музичним акомпанементом піаніно та скрипки. Квиток до «Люксу» коштував 5 копійок, на гальорку 3 копійки.
Кінотеатри конкурували між собою приваблюючи глядача більш низькою ціною. Але «Люкс» випереджав конкурента більш широким репертуаром, що частіше оновлювався.
Достеменно не відомо, які фільми пропонували новгород-сіверцям, але, ймовірно, це були традиційні жанри - комедія, мелодрама, пригодницький фільм, детектив.
Своїм неквапливим ритмом життя, мальовничою природою, старовинною архітектурою місто завжди приваблювало кіношників. Десятки фільмів було знято на теренах Новгород-Сіверщини. Серед них стрічки українських студій ім. О.Довженка, «Уктелефільм», «Одеської кіностудії» тощо. В місті працювали відомі українські режисери – Леонід Осика, Олег Бійма, Володимир Довгань, Олесь Санін.
Найбільшу увагу вітчизняного глядача привернув фільм «Поводир» Олеся Саніна. В основі стрічки – події 1934 року, пригоди-мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору.
В головних ролях Станіслав Боклан, Джефф Берел, Антон Святослав Грін, Федір Стригун. У картині поряд із професійними акторами, сліпих кобзарів грали незрячі люди. Державною агенцією з питань кіновиробництва на створення фільму було профінансовано 16,6 млн гривень.
Світова прем’єра фільму відбулася на Одеському міжнародному кінофестивалі 16 липня 2014 року. Український Оскарівський комітет обрав фільм «Поводир» представляти Україну на здобуття премії «Оскар» 2015 року.
«Поводир» чи не єдиний фільм знятий в Новгороді-Сіверському про українську історію українською мовою.

наверх