Червоний мак,
Фіалчина духмянь,
Бузковий кетяг,
Як вино, малина –
Все це незнаний жар
Моїх палань,
Моя неподоланна
Батьківщина.
Федір Ісаєв
Чарівна квітка, символ, оберіг…
Маки, ніби червоні вогники, розквітли на території історико-культурного музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім». Квітка є символом краси, багатства і пам’яті про загиблих на війні.
Цю рослину здавна знають у багатьох країнах. Археологи знаходять його під час розкопок неолітичних поселень в Швейцарії, та в Італії біля Савої й Мілану. Мак здавна відомий і українцям, і використовується в сільському господарстві, харчуванні, медицині, в народних обрядодійствах.
Мак – рід рослин з родини макових із великими червоними або рожевими квітками.
Квітки має великі, поодинокі, як правило, червоного кольору. Завдяки роботі селекціонерів і природним мутаціям ці рослини бувають несподіваних відтінків. Квітка може бути червоного, блакитного, лілового, білого, жовтого, червоно-білого, рожевого, червоно-помаранчевого, чорного забарвлення, навіть червоного з білою облямівкою.
В Україні мак здавна висаджували навколо хат для відлякування відьом і чортів. Вірили, що поки нечиста сила не перерахує всі мачинки у коробочках, нічим іншим займатися не зможе. А там, вже і півні заспівають… Сьогодні маки використовують у дизайні садів та клумб.
Мак іздавна пов’язаний з богами, війнами, міфологією та мистецтвом.
В українській міфології ця квітка має дуже багато значень. Це символ сонця, нескінченності буття та життєвої скороминущості, пишної дівочої краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті.
В Україні вперше мак як символ пам’яті офіційно використали в 2014 році до річниці завершення Другої світової війни.