Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Слобідська, 1

квитки онлайн
28

вересня

«Чарівне диво родинної вишивки».

Початок: 10:00

28 вересня в музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім» відкрито нову виставку «Чарівне диво родинної вишивки».
У фондах є колекція вишитих картин. Вони виконані в техніках хрестику та гладі.
Наприкінці 1950-х років багато жінок у селах і невеликих містах захопилися вишивкою картин.
Вони органічно вписувалися в традиційне оздоблення сільського побуту з його рушниками, подушками, підзорами, скатерками. Такі картини часто висіли в оселі над дверними проймами. Сюжети їх доволі різні.
В кінці 1940-х років радянські солдати привезли багато трофеїв із Західної Європи, серед яких були вишивки, листівки, килими, гобелени, а також схеми для вишивання.
Схеми передруковувались та розповсюджувались. Жінки почали вишивати німецькі різножанрові ідилії, квіткові композиції, екзотичні сюжети, які були родом із так званої «берлінської вишивки». Найпоширенішими сюжетами малюнків були квіткові композиції та пасторальні сценки. Популярною стала «мова квітів», за допомогою якої висловлювалися почуття, про які не можна було говорити відкрито. А ще багато зі схем «берлінської вишивки» присвячувалися екзотичним птахам — перш за все, папугам і павичам. Як правило, вони сиділи на гілках дерев або серед квітів. Саме такі картини — павичі та папуги, квіткові композиції, паничі та панянки, пейзажі та побутові сценки — можна побачити зараз у музеї.
На виставці представлена картина «Оленка». Її сюжет запозичений із німецьких поштових листівок. Свого часу такі баварські картки із зображенням дівчинки та оленя, прикрашеного квітами, були дуже популярні. Окрема тема — олені. Вони також з’явилися завдячуючи трофейним німецьким плюшевим килимам. Олені на тлі альпійського пейзажу дуже полюбилися нашим майстриням, які відтворювали їх на подушках, панно і картинах.
Інтерес до вишитих картин набуває все більшої популярності. В них історія, витонченість ручної роботи, думки жінок, які вклали у вишивку свою надію та любов.
Багато з цих робіт могли опинитися на смітнику, а деякі так і лишилися б припадати пилом на горищах будинків. Вони зацікавлять і молодь, і літніх людей. Наївні, але щирі, викликають теплі почуття і нагадують про дитинство.

наверх