Чернігівська область
м. Новгород-Сіверський,
вул. Слобідська, 1

квитки онлайн

Церква Різдва Христового.

Сотенне містечко Шептаки в 1654-1781 рр. було центром Шептаківської сотні спочатку Ніженського , а потім Стародубського полків.
Належала гетьманам, зокрема К.Розумовському. Тут була його садиба з будинком і садом.
В 1774 р. К.Розумовський власним коштом збудував дерев’яну церкву Різдва Христового з соснових брусів з дзвіницею, де встановили дзвін вагою 81 пуд (1296 кг).
Відомий дослідник української дерев’яної сакральної архітектури С.Таранушенко в фундаментальній монографії «Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України» зазначав, що крім рис типових для значної кількості дерев’яних церков ХУІІ-ХУІІІ ст., церква Різдва Христового має в конструкції архітектурних формах, пропорціях ряд особливостей, які в інших пам’ятках не зустрічаються.
В основі плану лежить рівнораменний хрест, що складається з центрального квадрату, чотирьох рукавів (квадратів рівновеликих центральному, але з відсіченими зовнішніми кутами). Кутки між рукавами заповнюють чотири, теж однакового розміру, але менші квадрати (з відсіченими зовнішніми кутами). Отже, план займає велику площу, складається з дев’яти дільниць, а верх у церкви один.
С. Таранушенко обміряв, сфотографував, зробив кресленики пам’ятки в 1932 р. А вже, вірогідно в 1933 р., церква Різдва Христового була зруйнована. До наших часів не збереглася.

наверх